Festka

Rozhovor s Michaelem Mourečkem, spoluzakladatelem firmy.

  • 01. května 2021

Kdy jste vstoupili do kosmického inkubátoru a jak vás to vůbec napadlo?

My jsme v ESA BIC za matadory, zúčastnili jsme se hned prvního kola výběru v roce 2016. Měli jsme rozjetý velký vývojový projekt, který měl ovlivnit významně všechny naše modely, ale bylo to trochu nad naše síly, takže jsme hledali možnosti, jak v projektu pokračovat a nezahodit práci, která už byla hotová. Koukali jsme na různé dotační programy, ale vše pro nás bylo nedosažitelné, moc komplikované a zdlouhavé. Program ESA BIC byl úplným opakem.

Co mají společného vaše kola s kosmickými technologiemi?

Využíváme řadu technologií, které přinesl lidstvu vesmírný vývoj. Nicméně to hlavní v našem případě jsou grafitová vlákna, ze kterých vyrábíme některé naše modely. Ve vesmírném průmyslu se grafit mimo jiné využívá, protože zvládá dobře velké výkyvy teplot. V rámu kola jezdec využije úžasnou tuhost těchto vláken. Kolo z grafitových vláken je extrémně tuhé a díky tomu po šlápnutí do pedálů lépe jede. Rozdíl oproti karbonu je opravdu značný.

Znali jste Evropskou kosmickou agenturu?

Věděli jsme, že je to taková obdoba americké NASA v Evropě. Nicméně po proniknutí dovnitř se nám otevřel nečekaný svět spolupracujících firem, know-how, vzdělávání atd. Velmi mě tato zkušenost překvapila.

Je důležitá finanční injekce na začátku spolupráce, nebo spíše poradenství, „mentorství“ a technicko-administrativní podpora?

Od všeho trochu. Díky finanční podpoře jsme dokončili vývoj, který bychom asi sami nedotáhli. Výsledky jsou dnes základem všech našich výrobků. Nabídka pomoci byla velká, mentoři, které jsme měli k dispozici, patří do první ligy a spolupráce s nimi byla velmi přínosná. Inkubátor nás donutil vzdělávat se a prezentovat, za což jsem osobně taky moc rád.

Jak byste kompetence a činnosti, které vám ESA BIC poskytuje, řešili, kdybyste v inkubátoru nebyli?

Nějakou cestu bychom našli, ale určitě by to nebylo v takové míře, kvalitě a klidu. Kdykoli jsme někam potřebovali otevřít dveře, tým lidí z Czech­Investu a ESA BIC se o to postaral. Zápal všech lidí, kteří na tomto projektu pracují, je obdivuhodný.

Pomohl vám ESA BIC k jednoduššímu či rychlejšímu proniknutí na zahraniční trhy či zajímavé obchodní akvizici?

Ano. Servis, který jsme dostali, nám pomohl v lepší orientaci na jednotlivých trzích. ESA je velmi dobrá „značka“ a díky tomu vás lidé berou více vážně všude na světě. Festka dnes aktivně působí v 25 zemích a inkubátor ESA BIC na tom má velkou zásluhu.

Jaké jsou vaše ambice v následujících dvou třech letech?

Chceme zpětinásobit výrobu a prodeje. To znamená velkou změnu v procesech, v marketingu i v obchodní strategii. Budeme muset vybudovat nové výrobní prostory, zkrátka čeká nás hodně úkolů. Díky covidové krizi si našlo spoustu lidí cestu k cyklistice a my chceme této příležitosti maximálně využít.

Nezbrzdí vaše plány aktuální nedostatek komponentů?

To je samozřejmě velký problém. Čekací doby na komponenty jsou i dva roky, což může naše plány zbrzdit, doufejme, že ne dramaticky. Každá krize je příležitostí a snad budeme schopni využít této krize ve svůj prospěch.

Proč je Česko vhodná země pro technologické startupy?

Upřímně, já se o startupy moc nezajímám. Sami sebe jsme tak nikdy nenazývali. Mohu tedy hovořit jen z naší perspektivy. Určitě máme spoustu lidí, kteří rozumějí technickým věcem. Jsem neustále pozitivně překvapován, jaké skvělé firmy tady nacházíme. Často nabízejí velmi vyspělé technologie. Já Českou republiku rozhodně nevnímám jako montovnu, ba právě naopak. Na druhé straně také vidím, že ne vždy je obchodní či marketingová úroveň těchto firem na stejné úrovni jako ta technická. Máme techniku asi v genech, jen si vezměte, kolik technických objevů tato malá země světu dala. Je tady dobré podhoubí.

Přečtěte si také