Evropským digitálním leaderem jsou opět skandinávské státy. ČR podle dat Evropské komise stále zaostává za průměrem

Česká republika by si měla v rámci digitalizace a implementace 5G infrastruktury vzít příklad z Finska.

Podle nedávno zveřejněného výročního Indexu digitální ekonomiky a společnosti (DESI) Evropské komise se totiž tato skandinávská republika tradičně umisťuje na předních příčkách žebříčku. Česká republika na tom oproti ní není nejlépe – za letošní rok získala z možných 100 bodů skóre 49,1 a nachází se tak stále pod celounijním průměrem 52,3. Komise Česku vyčítá hlavně nedostatek kvalifikovaných pracovníků, na druhou stranu s povděkem kvituje vládní strategii Digitální Česko a zdroje v oblasti lidského kapitálu.

Česko se v žebříčku DESI umístilo na 19. místě a nechalo tak za sebou pouhých osm států unijní sedmadvacítky, konkrétně Kypr, Chorvatsko, Maďarsko, Slovensko, Polsko, Španělsko, Bulharsko a Rumunsko. Ač jde o celkem nelichotivé umístění, pozitivní zprávou je, že ČR od roku 2017 vykazuje dlouhodobý pozitivní trend směrem k lepšímu. Přesto je bezesporu co dohánět. Příklad si může naše vláda vzít třeba ze skandinávského Finska.

Foto: pixabay.com

Finsko se tradičně umisťuje na prvních příčkách žebříčku – v roce 2021 bylo druhé, ale v roce 2019 i 2020 získalo unijní prvenství. Letos dosáhlo hodnocení 69,9, což je srovnatelné s výsledky zemí jako Dánsko, Nizozemsko a Švédsko. „Finsko je evropským lídrem v komerční 5G infrastruktuře. Na druhou stranu je pro něj výzvou pokrytí vysokokapacitními sítěmi zejména ve venkovských oblastech. Nový projekt širokopásmového připojení bude zahájen ještě během roku 2022,“ stojí ve spojeném ministerském prohlášení finské vlády. Země se tradičně umisťuje vysoko ve všech čtyřech hodnocených kategoriích – lidském kapitálu, digitálních schopnostech, integraci digitálních technologií i veřejných digitálních službách.

„Finové jsou ve svém každodenním životě schopni využívat servis nejlepších sítí mobilních dat naplno. V posledních letech využívají 5G funkcionalit plně i soukromé společnosti. Vytrvale pracujeme na tom, aby si Finsko udrželo svou pověst jedné z nejvýznamnějších digitálních bašt v Evropě. Tomu přizpůsobujeme i profil naší ekonomické politiky,“ dodává k tomu Timo Harakka, finský ministr dopravy a komunikací.

České republice se oproti tomu stále moc nedaří zejména v oblasti konektivity a integrace digitálních technologií. Z hlediska lidského kapitálu a digitálních veřejných služeb se také nachází pod evropským průměrem. Česká republika má ale teď vůbec poprvé vyčleněnou pozici pověřeného člena vlády pro digitalizaci, jímž je momentálně místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Pod jeho dohledem se dále rozvíjí Národní plán obnovy i konkrétnější strategie Digitální Česko. Oba projekty mají za cíl postavení Česka v digitálním světě vylepšit.

Hlavním problémem Česka však nadále zůstává nedostatek lokálních odborníků na informační a komunikační technologie, což se značným způsobem propisuje do celé ekonomiky. Tento nedostatek sužuje jak podniky, tak výzkumné instituce i veřejnou správu včetně tuzemského školství. Mementem toho je právě výsledné 19. místo v žebříčku Evropské komise se 49,1 body. Český stát ale digitální segment stimuluje – zejména budováním digitálních inovačních hubů a neustále se zlepšující konektivitou. Oproti zemím v čele žebříčku, jako je zmiňované Finsko, ovšem pořád výrazně zaostáváme.

Nastolený trend je přese všechno vstřícný. Kromě plného otevření se 5G sítím se jen těžko hledá na poli digitalizace jiné stejně uspokojivé řešení. Jakákoliv stopka nebo zpomalení by mohly být zásadním rizikem pro digitální budoucnost země. Tuzemské ekonomice pak zcela jistě nepomáhají kontroverzní rozhodnutí typu blokování některých z největších datových operátorů, jako je třeba čínský Huawei. Je to totiž právě žádoucí 5G infrastruktura, která může Česko posunout do první poloviny komisního žebříčku.

Přečtěte si také