EU Taxonomie je jedním z nástrojů Evropské unie, které mají pomoci otevřít kapitál a investice k udržitelnějšímu podnikání. Ať už jde o rozpoznání efektivního využívání přírodních zdrojů, snižování uhlíkové stopy výrobků a služeb (například betonu a oceli), nebo zvýšení energetické účinnosti budov a technologických procesů. EY EU Taxonomy Barometer 2024 (barometr) již potřetí přináší analýzu této reportovací povinnosti. Velké podniky jsou povinny zveřejnit podíl svých hospodářských činností, které jsou zahrnuté do taxonomie (takzvané způsobilosti) a „environmentálně udržitelné“ neboli taxonomicky sladěné. Prostřednictvím Směrnice o podávání zpráv o udržitelnosti je toto výkaznictví součástí zprávy o udržitelnosti podniků s povinností ověření nezávislým auditorem.
Nefinanční podniky
Barometr ukazuje, že 88 procent nefinančních podniků zveřejnilo povinné informace, což je devítiprocentní nárůst oproti roku 2022. Průměrná způsobilost a sladění se nadále liší v závislosti na odvětví. Podle tří hlavních indikátorů ovšem stále platí, že nejvyšší způsobilost, tedy potenciál k přechodu na environmentálně udržitelnější technologie, služby a procesy, připadá na odvětví energetiky, mobility a stavebnictví, infrastruktury a nemovitostí. Tato tři odvětví zároveň shodně vykazují nejvyšší procenta souladu, tedy plnění taxonomických technických kritérií: energetika a veřejné služby (37 procent), těžba (23 procent) a stavebnictví, infrastruktura a nemovitosti (14 procent). Pozitivní růst u kapitálových a provozních výdajů pak naznačuje trend, že podniky stále častěji investují do environmentálně udržitelných technologií, výrobků a procesů. Případně tyto investiční možnosti dokážou lépe plánovat a identifikovat.
Finanční podniky
Ze 79 finančních podniků (úvěrové instituce, pojišťovny) jich 15 neuvedlo příslušné informace ve výroční zprávě za rok 2023 ani v té o udržitelnosti. Příspěvek bank k cílům EU se odráží v expozicích financujících hospodářské činnosti a aktiva. Klíčová metrika známá jako GAR udává podíl příslušných aktiv sladěných s taxonomií na celkových pokrytých aktivech. Průměrně se GAR aktuálně pohybuje okolo 1,77 a 2,01 procenta pro akcie GAR na základě kapitálových výdajů. Možnou příčinou je přetrvávající nedostatek informací. Při srovnání bank a pojišťoven se zdá, že aktiva bank sladěná s taxonomií jsou relativně vyšší než pojišťoven. To může naznačovat, že banky jsou „ekologičtější“. Rozdíl je ale způsoben především dostupností údajů, kterou ovlivňuje obchodní model a rozsah přístupu k informacím o protistranách. Očekává se, že investiční klíčový ukazatel výkonnosti se bude dál zvyšovat se zlepšováním dostupnosti a kvality dat.
EU Taxonomie
EU Taxonomie je pro podniky z pohledu reportování stále výzvou, přestože je vlajkovou lodí EU boje proti greenwashingu („lakování na zeleno“). To souvisí také s častými problémy, jak vykládat technická kritéria pro soulad s taxonomií, respektive, za jakých podmínek lze danou hospodářskou činnost podniku považovat za environmentálně udržitelnou. Nová integrace taxonomie se standardy pro zelené dluhopisy (EUGB) ovšem podtrhuje nárůst zájmu o tyto informace. Investoři jsou jako klíčové zúčastněné strany ohledně vývoje obzvlášť pozorní. Jejich rostoucí důraz na udržitelné investiční postupy znamená, že kvalita a komplexnost zpráv o udržitelnosti společnosti významně ovlivňují její možnosti získávat kapitál.
Výzkum
Barometr se i letos zaměřil na společnosti kotované na hlavních evropských akciových trzích a analyzoval jejich výkazy podle taxonomie za finanční rok 2023, které byly zveřejněny ve výročních nebo nefinančních výkazech do dubna 2024. Výzkum zahrnul povinné i dobrovolné informace včetně klíčových ukazatelů výkonnosti. Celkem bylo analyzováno 386 podniků, z toho 307 nefinančních a 79 finančních, které zveřejnily taxonomické informace.
•