Energie zdražují, většina lidí se to dozví pozdě…

Nyní je ten správný čas se začít zajímat, od koho a za jakých podmínek odebíráme energie.

Ceny energií na trzích raketově stoupají. Hlavním důvodem je zvýšení ceny emisních povolenek, které jsou nyní na historickém maximu. Děje se tak nejen kvůli nízké alokaci povolenek vinou tlaku na snižování ekologické zátěže podniků, ale také kvůli spekulantům, kteří drží až desítky procent těchto povolenek. Důsledkem zvyšování cen energií bude nárůst nákladů výrobních podniků, jež se promítnou do konečných cen zboží. Může rovněž dojít k poklesu spotřeby domácností.

Foto: Shutterstock

Vlastní ceny energií jsou však pouze jednou částí problému. Tou druhou je skutečnost, že většina lidí se o zdražování dozví tak, jak jsme si u nás bohužel již zvykli – vůbec, nebo pozdě. Praktiky s informováním o zdražení energií jsou různé, některé až na samé hraně etiky. Největší pastí na spotřebitele je nejasný termín ukončení smlouvy a na to navázané její automatické prodloužení – takzvaná prolongace. Protože datum podpisu a datum odběru, od něhož běží termín prolongace, se mohou lišit i v řádech měsíců, většina spotřebitelů netuší, kdy se jich zdražení energií týká a kdy nikoli.

K dalším oblíbeným praktikám patří obesílání lidí před dovolenými nebo státními svátky, spojování informace o zdražení s dalšími, většinou nesouvisejícími obchodními sděleními. Objevují se dokonce i fiktivní zlevnění „s fixací“, kdy se smlouva uzavírá na určité období (například na dva roky), ale fixace sama jen na jeho část (například pouze na tři měsíce). Statisíce domácností se tak o vyšší platbě prakticky dozví až ze srovnání vyúčtování za poslední roky.

V době růstu cen energií jsou pak nejohroženější skupinou spotřebitelé, kteří na doporučení dodavatelů energií přešli na cenu, která se odvíjí od denní hodnoty energie na trhu. Právě těm nyní rostou ceny energií stejně rychle, jako rostou ceny na trhu.

Konec tohoto „energetického Klondajku“ by kromě nevole spotřebitelů mohla přinést úprava zákona. Pokud by existovala povinnost dodavatelů energií udávat konec smlouvy na vyúčtování, věděl by každý zcela jasně, kdy se blíží datum, ve kterém je potřeba ceny energií pohlídat. Do té doby, než na takových změnách bude politický zájem, však nezbývá než spoléhat na poučeného spotřebitele.

A stejně jako jsme s radostí opustili praxi drobným písmem psaných obchodních podmínek, nebankovních finančních produktů či nahradili nepřehledné telefonní tarify jednoduchými paušály, bude i ve světě energií jednoho dne normou, že budeme vědět, kdy nám končí smlouva, a o změně podmínek se dozvíme s dostatečným předstihem a férovým způsobem. Pokud nechceme pod stromečkem najít nemilé překvapení v podobě tisícových nedoplatků za elektřinu, teď je ten správný čas se začít zajímat, od koho a za jakých podmínek odebíráme energie.

Autor je marketingový ředitel firmy Geen

Přečtěte si také