Energetik, nebo matematik?

Co si představíte pod pojmem „energetik“?

Pána v montérkách, s rukama od oleje rozebírajícího turbínu v hale elektrárny? Nebo člověka sedícího nad schématem zapojení distribuční soustavy ovládajícího dispečerský systém? Já si představím tak trochu datového analytika, matematika a programátora. A tak i kolega, tedy vlastně kolegyně číslo tři v našem novém projektu energetického investičního fondu je absolventka matfyzu se zaměřením na statistiku. Vůbec mi nevadí, že nezná teplotu páry při výrobě elektřiny v paroplynové elektrárně nebo degradaci panelů ve fotovoltaice. Ví, co je a jak funguje API, ví že Monte Carlo analýza nesouvisí s dovolenou u Středozemního moře a Excel je její vášeň. O Pythonu ani nemluvě.

Ilustrace: Vojtěch Velický

Svět investování do energetiky se nástupem OZE změnil. Ještě před patnácti dvaceti lety každý majitel a provozovatel elektrárny věděl, kolik vyrobí dnes, zítra, za měsíc a za rok. Věděl, že cena elektřiny je odvislá od ceny plynu nebo uhlí. Věděl, že nejlevnější energie je v noci a nejdražší přes den. Provozovatelé elektráren se často znali s dispečery přenosové soustavy a volali si. Možná i společně slavili narozeniny. Výdobytek řízení spotřeby bylo HDO, takzvaný noční proud, a zákazníci věděli, že nočním proudem nahřejí akumulační kamna nebo bojler.

To všechno je pryč. Ke klasickým elektrárnám přibývají fotovoltaické a větrné elektrárny, bateriová úložiště nebo elektrolyzéry. Každý může být majitelem vetší či menší elektrárny. A tyto elektrárny se střetávají se svou výrobou a její cenou na různých trzích. Můžete prodat nejen vyrobenou, ale i nevyrobenou energii. Ceny mohou být kladné, ale i záporné a mění se v patnáctiminutových intervalech. K dispozici jsou desítky a stovky zdrojů dat a analýz, výhledů a strategií. Nejenže se provozovatelé a dispečeři dávno neznají, ale vzájemně hrají proti sobě při rozdělování koláče tržeb z výroby energie.

Jsme takříkajíc nejen v oku uragánu přechodu na bezemisní energetiku, ale i v oku datového uragánu. Postavit a provozovat elektrárnu je v současné době ta jednodušší část investování v energetice. Ta složitá je udělat kvalitní investiční rozhodnutí postavené na kvalitní predikci vývoje cen. Nestačí si totiž jen koupit analýzu velkých investičních poradců a nakopírovat průměrné ceny do Excelu. Je nutné rozumět nejen trhům s energiemi, ale i s odchylkami a flexibilitou, předpovědím počasí, změně klimatu. Každý dobrý investor musí mít svůj model a pohled přes několik dimenzí.

Pojďme se podívat třeba na příklad investice do bateriového úložiště. Selský rozum nás vede k úvaze, že baterii nabíjím, když jsou ceny nízké, a vybíjím, když jsou ceny vysoké. Ale kdy to je? Už je cena dost nízká, abych začal nabíjet? Nebo může ještě klesnout? Nebo může být dokonce záporná? Ale kdy to bude? A kolikrát do roka? A kolik takových baterií je v síti? A co jiné způsoby ukládání? Mám nechat baterií nabitou a nechat si platit za výkonovou rezervu? Nebo naopak prázdnou?

Je to prostě hra na mnoha šachovnicích a v tom vám žádný tradiční energetik nepomůže. Říká se, že 50 procent zisku z investice do baterie vyděláte ve 13 dnech v roce. Ale které to jsou, vám buď řekne vědma, nebo dobrý matematický model. 

Martin Pacovský, chief investment officer energy transition, investiční skupina Arete

Přečtěte si také