Energetický koncept Fenix funguje

Je to řešení ověřené v praxi, jež přináší jak vysoký tepelný komfort, tak úspory, říká ředitelka Fenix Trading Kateřina Jezerská

Podle Kateřiny Jezerské, šéfky společnosti Fenix Trading z Jeseníku, je možné náklady na vytápění rodinného domu i při spotových cenách elektrické energie díky elektrickému sálavému vytápění, fotovoltaice a vysokokapacitní baterii v domě udržet na nízké úrovni. Navíc bez ztráty tepelného komfortu a při rozumné návratnosti. V rozhovoru jsme se dotkli i loňských výsledků firmy, její reakce na vysoké ceny elektrické energie a také provozních výsledků rodinného domu v Omicích, kde Fenix Group dlouhodobě testuje svůj Energetický koncept Fenix.

Ceny elektrické energie atakovaly v loňském roce rekordní výšky a výrazně ovlivnily život a hospodaření jak domácností, tak i firem. Jak se tyto změny dotkly vás jako největšího evropského výrobce elektrických topných systémů?
Rok 2022 se skládal ze dvou naprosto rozdílných období. Zatímco v první polovině roku jsme byli stále ještě pod obrovským tlakem dobíhajících zakázek z roku 2021, ve druhé polovině roku se již plně projevila jak krize hypoteční, tak zejména krize energetická. Zákazníci začali s investicemi vyčkávat, až se situace stabilizuje. Ve stejném období se zvedla obrovská vlna zájmu o naše bateriová úložiště a zejména celková řešení, umožňující řádové snížení nákladů na energie. Významná část našeho meziročního růstu tak byla tažena právě novým segmentem Energy. Rostl také prodej panelů Ecosun, u podlahových topných systémů, jako jsou rohože Ecofloor a topné folie Ecofilm, začala stagnace trhu. Ta podle nás poleví až v době, kdy se energetický trh, zničený ideologií a regulacemi EU, znovu usadí – tedy ve výhledu minimálně dvou až tří let. Inflace zasáhla v rámci skupiny nejvíce právě výrobní firmy a způsobila citelný pokles ziskovosti. V tržbách holdingu Fenix Group se však celkově uvedená situace projevila příznivě a poprvé v historii naše tržby přesáhly hranici dvou miliard korun.

Do holdingu Fenix Group patří kromě obchodních firem i výrobní závody v některých evropských zemích, jeden z největších je v Jeseníku. Reagovali jste na vývoj na energetickém trhu i v této oblasti, a pokud ano, tak s jakými výsledky?
Ano, reagovali jsme, protože jsme dlouhodobě přesvědčeni o tom, že spojení fotovoltaiky a vysokokapacitních baterií má v průmyslu, zemědělství či službách budoucnost. Také proto jsme investovali na 80 milionů korun do nového Energetického centra Fenix v našem výrobním závodě v Jeseníku, které umožňuje nákladově velmi efektivní obchodování na spotovém trhu. Dodavatelem kompletního řešení bateriového úložiště formou dodávky na klíč byla společnost AERS, která patří do holdingu Fenix Group. V Jeseníku už několik let k naší plné spokojenosti slouží fotovoltaická elektrárna a velkokapacitní bateriové úložiště, loni jsme v areálu dostavěli další velkou fotovoltaickou a větrnou elektrárnu (v plánu je i malá vodní) a rozšířili jsme také kapacitu stávajícího bateriového úložiště, které patří mezi největší v Česku. Aktivní využití spotového trhu nám umožní výrazně snížit náklady na elektrickou energii, což ostatně potvrdily i provozní výsledky rodinného domu v Omicích.

V tomto rodinném domě funguje váš Energetický koncept Fenix už třetím rokem. Jaké poznatky a zkušenosti z jeho provozu jste doposud získali?
Hlavní poznatek je ten, že Energetický koncept Fenix funguje a šetří náklady. Ukazuje se, že je to řešení, které je ověřené v praxi a které přináší jak vysoký tepelný komfort, tak i úspory v peněžence investora a majitele objektu. Bateriová stanice HES od firmy AERS s kapacitou 41 kWh tady aktivně už více než rok využívá denní spotový trh s elektrickou energií, a pokud hodnotíme období únor 2022 až únor 2023, byla průměrná cena za 1 kWh elektrické energie, dosažená díky FVE, baterii a chytrému řízení, 2,92 koruny včetně poplatků a DPH. To je v době, kdy ceny elektrické energie šplhaly k hodnotám deseti korun a více, mimořádně atraktivní cena a významná úspora nákladů. Samozřejmě lze namítnout, že FVE a bateriové úložiště v rozsahu instalovaném a provozovaném v RD v Omicích jsou i po započtení dotace investicí v hodnotě zhruba 700 tisíc korun, ale když sečteme roční úspory, je návratnost pouhých 5,5 roku, což osobně považuji za velmi dobrý výsledek.

Přečtěte si také