Dvakrát prodaná banka

Bankovní dům Bankhaus Erbe chtěli koupit česko-slovenští investoři. Majitelka ho však podle ruských vyšetřovatelů již předtím prodala jinému zájemci.

Nepříjemné problémy v Rusku řeší tamní dceřiná společnost česko-slovenské J&T Banky. Stala se účastníkem vyšetřování rozsáhlého podvodu, k němuž došlo při prodeji finančního domu Bankhaus Erbe. Jeho bývalá majitelka Valentina Romanovová ho totiž zvládla prodat hned dvakrát.

Podle ruských vyšetřovatelů měla původně vyinkasovat 13,7 milionu dolarů od skupiny místních podnikatelů vedených Pavlem Komissarovem. Jenže místo registrace prodeje bankovního domu u centrální banky Romanovová prodala Bankhaus Erbe ještě jednou. A to právě ruské dceřiné společnosti J&T Banky.

Zmizela do Kanady

Povedená obchodnice však prvnímu kupujícímu, tedy Komissarovovi, peníze z nezaregistrovaného prodeje banky nevrátila, obnos zmizel neznámo kam a Romanovová se z Ruska rychle přesunula do Kanady. Vyšetřovací výbor ji tak začal v Rusku v nepřítomnosti stíhat z trestného činu podvodu. Celé kauzy si všímají i ruská média. Romanovová je totiž dcerou bývalého vysokého člena komunistického politbyra. Její manžel pak byl náměstkem ruského generálního prokurátora.

13,7 milionu dolarů, jež zaplatila skupina ruských podnikatelů za Bankhaus Erbe, zmizelo neznámo kam.

Jako svědek v případu vystupuje předseda představenstva ruské dceřinky J&T Banky Andrej Kuzněcov. Vedení ruské pobočky J&T Banky s tamními médii ohledně kauzy Bankhaus Erbe nekomunikuje. Podle zdrojů listu Novaja gazeta existují indicie směřující k tomu, že by se čelní představitel ruské J&T Banky Kuzněcov mohl přesunout z role svědka do pozice obžalovaného. „Soud konstatoval, že jménem ruské J&T Banky prováděl veškerá jednání s paní Romanovovou o prodeji Bankhaus Erbe právě Andrej Kuzněcov. A že si byl před podepsáním kupní smlouvy dobře vědom toho, že 59 procent Bankhaus Erbe bylo již před tím prodáno skupině kolem Pavla Komissarova,“ napsala Novaja gazeta. Pokud by se tato skutečnost potvrdila, je pravděpodobné, že by byl Kuzněcov druhým obviněným v příběhu podvodu při dvojitém prodeji Bankhaus Erbe. Tu noví majitelé sloučili s ruskou J&T Bankou, čímž Bankhaus Erbe fakticky zanikla. Jenže vyšetřovatelé teď nechali akcie ruské J&T Banky obstavit, takže s nimi jejich majitelé momentálně nemohou nakládat.

Dánské memento

Vyšetřovatelé také intenzivně řeší, kam se podělo 13,7 milionu dolarů, které Romanovové za banku vyplatil byznys­man Komissarov. Ruská média připomínají, že tamní pobočka J&T Banky byla již v minulosti předmětem vyšetřování možné legalizace peněz z trestné činnosti v rámci obří kauzy Danske Bank.

V roce 2017 se odhalilo, že největší dánský bankovní ústav Danske Bank měl skrze svou estonskou pobočku napomáhat svým klientům z Ruska, Ázerbájdžánu a Moldavska vyvést na zahraniční účty až dvě stě miliard eur, jež potenciálně pocházely z trestné činnosti. Tak obří suma děsila finanční experty natolik, že se báli o stabilitu dánské ekonomiky.

„Problémy s praním špinavých peněz v jediné bance by se mohly rozšířit na celý finanční sektor a mohly by ovlivnit finanční stabilitu,“ uvedla tehdy dánská centrální banka. Část transakcí, které policie stále prověřuje, šla do ruské J&T Banky z estonské pobočky Danske Bank. Jednalo se o částku v přepočtu zhruba deset miliard korun. Případ stále šetří i česká Národní centrá­la proti organizovanému zločinu.

Když se detaily celé kauzy dostaly předloni v Česku na veřejnost, vydalo vedení banky prohlášení: „Interní postupy J&T Banky jsou plně v souladu s regulatorními požadavky na předcházení legalizace výnosů z trestné činnosti a podléhají kontrole ze strany dozorujících orgánů. Transakce z Ruské federace podléhají vyšší interní kontrole a veškeré podezřelé platby jsou oznámeny příslušným úřadům. Nelze proto vyloučit, že probíhající vyšetřování je vedeno na základě oznámení J&T Banky.“

Přečtěte si také