Dubaj je ideální pro těžbu bitcoinu

Výhodné je to i pro české investory, říká Petr Macko z projektu Lionminers.

Dubaj a obecně Spojené arabské emiráty (SAE) jsou pro mnoho lidí hlavně luxusní dovolenkovou destinací, nicméně tato blízkovýchodní země je v byznysových kruzích čím dál častěji vnímána jako místo, které přeje byznysovým příležitostem. Mezi ně patří rovněž i těžba bit­coinu, kterou ve vlastních datacentrech provozuje i český projekt Lionminers.

Jak jste se vůbec k těžbě bitcoinu dostal? Lidé si vás mohou pamatovat jako úspěšného tvůrce zábavního obsahu na Facebooku, což není úplně příbuzné odvětví…
On to nebyl žádný krok z nuly na sto, vedla k tomu docela dlouhá cesta. Díky tomu, že jsem si osvojil prostředí Facebooku a sociálních sítí obecně, nejprve jsem začal s podnikáním v oblasti digitálního marketingu. Ani kryptoměny mi nebyly cizí. A té první větší vlny pozornosti, kterou se hlavně bitcoinu s nárůstem jeho hodnoty dostalo v roce 2017, jsem se už aktivně účastnil.

Byl to právě bull market a mediální hype v roce 2017, který byl pro vás impulzem věnovat se kryptoměnám naplno?
V roce 2017 jsem se o kryptoměny zajímal pouze jako aktivní pozorovatel a menší investor. Během dalšího bull runu v roce 2021 jsem se už o krypto svět zajímal ve velkém. V roce 2022 jsme s Danielem Kafkou nejprve založili komunitu, kde jsme chtěli v prvé řadě radit lidem, které kryptoměny zaujaly, ale vůbec se v nich nevyznali. V rámci té komunity jsme pak sbírali další podněty a inspiraci, jakým směrem se vydat, co se podnikání týče.

Už od počátku jste těžbu plánovali realizovat v Dubaji?
Měli jsme možnost jednat s investory, kteří se právě ve Spojených arabských emirátech dostali k velmi zajímavým dlouhodobým kontraktům na odběr levné elektřiny, která z umístění těžebních zařízení právě tam učinila tu nejatraktivnější možnost.

Je to právě levná elektřina, která dělá z Emirátů ideální destinaci?
Samozřejmě je to významný faktor. V zemi jsou velké přebytky vyrobené elektrické energie, což snižuje cenu, a hlavně tuto přebytkovou energii lze využít právě k věcem typu těžby bitcoinu, která je velmi energeticky náročná. Nicméně SAE vynikají ještě tím, že jde o stabilní byznysové prostředí s funkční legislativou. Navíc jsou tam oblasti kryptoměn jako takové otevřeně nakloněni.

Přejděme na samotnou těžbu. Jak vlastně takové investování probíhá?
Investice probíhá přímo do těžebního stroje. Bavíme se o částce kolem 300 tisíc korun, k tomu je potřeba připočíst náklady na energie, což činí zhruba 80 tisíc korun ročně. Jde vlastně o nejsnazší možnost, jak vydělávat na kryptoměnách, jelikož stroj prostě těží 24/7 a vytěžené bitcoiny vám odcházejí přímo na vaši kryptoměnovou peněženku.

Kromě energetické náročnosti je těžba kryptoměn známá také tím, že při ní vzniká velké množství tepla, přičemž elektronika bývá náchylná na přehřívání…
Řešíme to metodou takzvaného immersion coolingu, tedy ponořením strojů do speciálního chladicího oleje, díky čemuž jsou na přehřívání méně náchylné, mohou pracovat s až o 20 procent vyšší výkonností. To patří mezi naše největší konkurenční výhody.

Jaké jsou ty další?
Především to, že stroje jsou v našich vlastních datacentrech v Dubaji. Stroj si koupíte přes naši firmu s českou entitou, jste jeho majitelem. Investor neřeší objednávku od výrobce, dopravu, cla, pojištění, dodání a instalaci, to máme na starost my.

Jakou mají vaše těžební stroje životnost?
Našim klientům říkáme realistický odhad osm let. Rovnou vás tady asi předběhnu s další otázkou, kterou je ziskovost. Kromě životnosti musíme pracovat s predikcí vývoje ceny bitcoinu, a ta je na trhu obecně optimistická. Ano, kryptoměnové trhy jsou volatilní, takže ani tenhle byznys nejde stavět na nějakém garantovaném výnosu, ale riziko můžeme vnímat jako příležitost. Aktuálně se bavíme o ročním zhodnocení až 35 procent, v řádu oněch osmi let životnosti stroje se to, pokud bitcoin poroste podle očekávání, může klidně vyšplhat ke stovkám procent. Hodně záleží i na strategii, jakou investor zvolí.

Jak to myslíte?
Je na vás, jak s vytěženými bitcoiny naložíte. Můžete počkat, až si stroj na sebe vydělá, ty prostředky si pak stáhnout zpátky a nechat ho vydělávat dál. Můžete bitcoiny, jež vám přibývají v peněžence, obratem prodávat či jimi platit elektřinu v dalších letech. Anebo můžete vše držet a spoléhat na predikce o nárůstu bitcoinu do budoucna.

Kdo se nakonec stal typickým investorem do těžby bitcoinu?
Skladba investorů je poměrně pestrá. Máme tu kupříkladu i lidi, kteří stroj kupují vlastně jako specifickou formu spoření pro dítě s tím, že mu vytěžené prostředky předají při dosažení plnoletosti. Vedle nich tu jsou investoři, kteří mají těžbu kryptoměn čistě jako součást diverzifikace svého portfolia. A čím dál častěji se tato forma investování ukazuje být atraktivní i pro firmy, jelikož stroj jako vysokokapacitní výpočetní techniku si mohou dát do odpisů a navíc neplatí DPH, protože celý tento obchodní proces probíhá mimo území Evropské unie.

Přečtěte si také