Před pár týdny vstoupil finský technologický startup Swappie na český trh s repasovanými smarphony iPhone. Slibuje, že díky komplexním opravám a detailním technickým testům jsou repasované telefony často odolnější než originál. A samozřejmě jsou levnější, navíc Swappie na přístroje poskytuje roční záruku. Technologický časopis The Next Web nedávno označil Swappie jako jeden z devíti nejlepších evropských startupů, jež pracují na zelenější budoucnosti. „Ekologicky zrecyklováno je pouhé procento chytrých telefonů, přitom 70 procent materiálů v telefonech je plně recyklovatelných. Proto vzniklo Swappie,“ říká regionální manažerka firmy Fanny Nymanová.
Kdy a jak se zrodilo Swappie?
V roce 2016. Tehdy se zakladatelé firmy Sami Marttinen a Jiri Heinonen stali obětí podvodu právě při koupi použitého telefonu ze známého online bazaru. Později zjistili, že se stejným problémem se setkaly už desítky tisíc lidí, kteří pak již neměli v nákup použitých telefonů důvěru. Elektronika je ale zároveň nejrychleji rostoucím zdrojem odpadu na světě, a tak Sami a Jiri hledali způsob, jak situaci změnit. Původně se zdálo, že toto rozhodnutí nedává finančně moc smysl. Výkup a následný prodej chytrých telefonů je ale natolik rozsáhlé a neopečovávané pole, že nebylo možné ho dál ignorovat. A tak vzniklo Swappie. Jeho hlavními hodnotami jsou bezpečný nákup i prodej telefonu a hlavně rozšíření principů cirkulární ekonomiky také do této oblasti.
Zaměřujete se na značku iPhone. Jaké jsou hlavní výhody repasovaných telefonů?
Jednou z hlavních výhod je cena. V porovnání s novými telefony jsou repasované iPhony až o 50 procent levnější. Zároveň každý telefon prochází vícestupňovým procesem oprav a testování pomocí nejnovějších technologií, a proto můžeme našim zákazníkům předat ty nejkvalitnější produkty. Opravujeme všechny vady a garantujeme minimálně 80procentní kapacitu baterie. Zákazníci si poté mohou vybrat ze tří kategorií na základě toho, jak rozsáhlé známky používání telefon nese, což se samozřejmě odráží i v jejich nákupní ceně. Tyto kategorie se však nevztahují na funkčnost či výkon. Na všechny telefony také platí 12měsíční záruka, což v případě opravy neumí nabídnout ani samotný výrobce.
Jaké procento repasovaných telefonů se vrací do servisu?
Do servisu se vrací pouze jednotky procent repasovaných iPhonů. Díky našemu testovacímu procesu, který se skládá z 52 kroků, dokážeme odhalit problémy ještě před tím, než telefony pošleme zákazníkům. To procento vrácených iPhonů chceme dále snižovat díky novým technologiím a procesům, abychom mohli vždy zaručit tu nejvyšší kvalitu.
Na jakých trzích firma v daný moment působí?
Swappie v současné době působí ve 25 evropských zemích, mezi které patří například Česko, Finsko, Německo nebo Portugalsko. To z nás dělá největšího prodejce repasovaných iPhonů v Evropě. Do budoucna se chceme stát jedničkou na celosvětovém trhu. Abychom tohoto cíle dosáhli, budeme se dále soustředit na potřeby našich zákazníků a neustálé zlepšování technologií, které používáme.
Kolik telefonů zrepasuje firma v roce 2021?
Swappie má v současné době přibližně milion zákazníků. V Evropě dosahuje trh s chytrými telefony obratu 100 miliard eur a pouze 25 procent telefonů se znovu prodává, což dává celému segmentu obrovský potenciál pro další růst. Očekáváme, že se poptávka výrazně zvýší, jakmile spotřebitelé plně pochopí výhody repasované elektroniky, možnost nákupu kvalitních produktů za výhodnější cenu a také jejich pozitivní dopad na životní prostředí.
Kolik repasovaných telefonů plánuje Swappie prodat v Česku?
Swappie od svého vzniku prodalo téměř milion telefonů a očekáváme, že se množství bude před letošními Vánocemi dále zvyšovat. Navíc vstup Swappie na český trh předčil naše očekávání a stal se jedním z nejúspěšnějších rozhodnutí celé expanze. V roce 2022 se chceme v Česku stát plně zavedenou firmou a podpořit náš další růst v rámci místního trhu.
Jaké jsou ekologické aspekty repase jednoho telefonu?
Kvalitní repase telefonu výrazně prodlužuje jeho životní cyklus, díky čemuž snižuje potřebu vyrábět nové telefony. Funkční části a použitelné kovy se tedy znovu používají a nekončí jako nebezpečný odpad na skládkách. Lidé mění telefony průměrně každé dva roky, což představuje významnou zátěž na životní prostředí. Přesto studie ukazují, že ekologicky zrecyklováno je stále jen procento z celkového počtu chytrých telefonů, přičemž 70 procent materiálů z telefonů je plně recyklovatelných. Pro ilustraci, iPhone XS spotřebuje za svůj životní cyklus téměř 85 kilogramů CO2. Repasování takového telefonu znamená účinné snížení množství emisí, spotřebované energie i materiálů ze vzácných zdrojů.
•