Dřevo se stává moderním stavebním materiálem

Developeři se stále častěji obracejí na stavební firmy využívající dřevo jako základní stavební materiál. Oceňují rychlost výstavby a vynikající vlastnosti materiálu i z hlediska udržitelnosti.

Stavební náklady rezidenčním developerům rapidně rostou před očima. Mnohé rozestavěné projekty zdražují, některé nabírají zpoždění, jiné jsou kvůli vysokým nákladům dokonce pozastaveny. Jednou z možností, jak stavební náklady zkrotit, je stavět z předem připravených komponentů (tzv. prefabrikátů) a zkrátit tak dobu výstavby na minimum.

V tomto směru v současnosti udávají poměrně jasný směr montované dřevostavby, které jsou postaveny do měsíce. Tímto stavebním tempem se snižují celkové náklady na výstavbu i její vliv na okolní prostředí. Montované dřevostavby se stávají volbou nejen pro rodiny, ale právě i pro developery.

„Developeři čím dál tím více projevují zájem o kombinované stavby. Kromě rychlé výstavby oceňují mnohaleté know-how našeho výrobního závodu a zejména dodání domů na klíč. Nemusí řešit problémy s koordinací subdodavatelů či výpadky dodávek,“ říká Martin Skalický, předseda týmu poradců investiční skupiny Progresus, součástí jejíhož portfolia je RD Rýmařov.

Bydlet do měsíce

Rychlá výstavba je tím, co developerům zásadně krátí náklady. „Díky prefabrikaci a kompletní výrobě našich domů ve výrobním závodu je hrubá stavba na pozemku postavena do několika dní jako taková moderní skládačka. Po dalších úpravách můžete v domě bydlet už do měsíce. To se vám u betonových či cihlových domů jednoduše nepoštěstí,“ popisuje významný benefit montovaných dřevostaveb Martin Skalický.

Rychlost a spolehlivost výstavby těchto domů je podle něj podmíněna i technologickou úrovní a zázemím ve výrobních firmách. „Díky své padesátileté tradici na českém stavebním trhu a dlouhodobým vztahům s dodavateli mohl RD Rýmařov například na začátku léta spustit akci, jež garantuje cenu domů i dodržení termínu. Každým měsícem závod v srdci Jeseníků navyšuje své kapacity. Dřevostavby jednoduše zažívají veliký boom,” dodává Skalický.

Rychlost výstavby oceňují nejen developeři, ale i lidé, kteří v lokalitě dané stavby bydlí. Ne­zatěžuje je nadměrná prašnost či hluk v okolí. Šetrnou výstavbou na základě prefabrikovaných komponentů se také zásadně eliminuje narušování půdy na pozemku i okolní zeleně.

Zdravé domy šetří energie i peníze

Developeři i města si začínají uvědomovat nutnost klimatických závazků a montované dřevostavby jim nabízejí jasné ESG řešení. Dřevo je díky své schopnosti pohlcovat velké množství emisí CO2 jediným klimaticky neutrálním stavebním materiálem. Zároveň je obnovitelným přírodním zdrojem, který se v podobě nové výsadby navrací zpět do přírody.

Vizualizace rezidenčního bydlení na bázi kombinovaných staveb s využitím dřeva.

Dřevo vedle klimatické neutrality vyniká i výbornými tepelně-izolačními vlastnostmi. Nevytváří tepelné mosty, kterými by mohlo teplo z domů unikat. Zásadně se tak snižují náklady na jejich vytápění, což je v dnešní době klíčový benefit pro každého zákazníka. „Dřevěný dům vytopíte mnohem rychleji než běžné cihlové domy, neboť nevytápíte masivní obvodové zdi, ale prakticky jen obytný prostor. Celkové provozní náklady také významně snižuje kombinace tepelného čerpadla a fotovoltaického systému. Naše domy je mají zahrnuty v ceně. Ročně tak můžete ušetřit tisíce až desetitisíce korun,“ upozorňuje Martin Skalický a pokračuje: „Vypadá to, jako bychom dnes stáli rovnýma nohama v nové revoluční éře rychlého a udržitelného developmentu. Developmentu, který šetří čas, peníze a je šetrný k okolní přírodě.”

Investoři, kteří jdou v současnosti zelenému investování naproti, si stále více začínají uvědomovat ekologické benefity developerských projektů na bázi montovaných dřevostaveb.

Přečtěte si také