Dobrý ročník? Tak úplně ne

Majitel Merlot d’Or potvrzuje, že letos je úroda vinné révy ve Francii výrazně pod dlouhodobým průměrem.

Po teplých letech, na něž jsme si už pomalu zvykli, přichází návrat ke starým časům. V jakém smyslu? „Ročník 2021 bude klasický –  zajímavý pro znalce, ale hůře uchopitelný pro současný trh a jeho představy,“ odhaduje Zlatko Míčka, vinařský expert a majitel společnosti Merlot d’Or.

Orientujete se na obchod pouze s francouzskými víny. Máte pro tuhle
vyhraněnost nějaký důvod?
Již samotná Francie je natolik rozlehlá, že je těžké obchodně obsáhnout všechny oblasti, a pokud to chcete dělat seriózně, není pro nic dalšího prostor. Firmy, které „dělají“ vína z celé Evropy nebo světa, se soustředí pouze na základní řady vín a hlavní oblasti v konkrétních zemích. My jsme se rozhodli jít jinou cestou, a tedy proto „jen“ Francie.

Ve Francii se většinou s nejvyhlášenějšími vinaři musí obchodovat přes zprostředkovatele, tak­zvané negocianty. Máte takovou zkušenost?
To není tak úplně pravda, tento systém funguje vlastně jen v Bordeaux a i tam jen někde. Pokud máte třeba exkluzivitu pro Českou republiku na Chateau Petrus nebo Chateau Lafleur, vína nakupujete přímo ve vinařství, což je i náš případ. Historicky děláme i s několika zprostředkovateli, což je někdy nutnost, protože některá chateau vlastní přímo oni, a když tam chcete nakoupit, je to nejjednodušší cesta. Vlastně většinu „negociantů“ založila přímo jednotlivá vinařství jako svoje obchodní a distribuční oddělení. V ostatních oblastech Francie pracujeme výhradně přímo s jednotlivými vinaři. Je to samozřejmě složité kupovat víno například od třiceti vinařství z Burgundska, udržovat s nimi vztahy, každý rok ochutnat a vybrat vína, ale to je naše cesta, právě proto to děláme, vybíráme pro konkrétního klienta přesně to, co má rád a co ho opravdu nadchne.

Foto: Michael Tomeš

Jaká byla letošní úroda vinné révy ve Francii?
To je složitá otázka, kvalita i kvantita se liší oblast od oblasti a je třeba si uvědomit, že vzdálenosti a charakter počasí jsou hlavní ukazatele pro výsledek v dané lokalitě. Když se zaměříme na ty nejznámější, tak v Burgundsku je to téměř apokalypsa z hlediska kvantity. Bílá vína jsou v průměru na dvaceti procentech běžné produkce a červená na čtyřiceti procentech. Někteří vinaři však nemají téměř nic a mnoho z nich tento ročník ani nebude uvádět na trh. Ohledně kvality je úroveň průměrná, a to i v oblastech, jako jsou Bordeaux nebo Champagne, kvantita je však všude výrazně pod dlouhodobým průměrem.

A jaká jsou/budou vína ročníku 2021?
Zatím jsem osobně degustoval pouze vína z Burgundska a Beaujolais a je třeba říct, že se bude jednat o ročník, kdy srovnatelný pamatují jen ti nestarší vinaři. Při degustaci v Hospice de Beaune jsme měli tu čest ochutnávat společně s Bernardem Nobletem, enologem, jenž v letech 1986 až 2017 pracoval na věhlasném Domaine De La Romanée Conti. Všechna vína mají vysokou kyselinu a strukturované taniny a zcela se odlišují od vín ze sklizní v posledních asi dvaceti letech, kdy globální oteplování mění charakter většiny vín v celé Evropě. Sám Bernard hledal v paměti ročník, který by připomínal ten letošní, snad 1988 nebo 1991 by mohly odpovídat letošnímu charakteru vín. Vypadá to tedy, že máme před sebou starou klasiku z Burgundska, jež sahá do minulého století. A je otázkou, jak se vinaři vypořádají s tímto faktem, který většina z nich nikdy nezažila. Lze také předpokládat, že ani v ostatních částech Francie to nebude jiné, a tak po teplých ročnících, na něž už jsme si pomalu zvykli, přichází návrat ke starým časům. Prostě klasický ročník, zajímavý pro znalce, ale hůře uchopitelný pro současný trh a jeho představy.

Pravidelně se účastníte dražby Hospices de Beaune. Kolik a jaká vína jste letos vydražili? Jaké jsou letos ceny?
Podobně jako loni jsme vydražili opět jeden sud bílého a jeden červeného vína. Průběh aukce však drasticky ovlivnilo množství vína. Letos se dražilo pouhých 249 sudů, pro srovnání − v nejlepších letech je to až 800 sudů, což se promítlo negativně do cen, které stoupaly až k dvojnásobku oproti roku 2020. Sám se těším na bílé Pouilly Fuissé, které právě díky charakteru letošního ročníku vyniká úžasnou svěžestí a kyselinou, nikdy jsem takové víno na Hospice neochutnal… Ale je pravda, že tam jezdím až od roku 1997.

Četl jsem, že provoz této nemocnice je založen na obchodu s vínem.
To je velmi zajímavý příběh, protože samotná nemocnice, která až do roku 1964 sídlila přímo v historické části Beaune, získala postupně do vlastnictví mnoho zajímavých viničních tratí v různých částech Burgundska. Některé vinice darovali hospici lidé, kteří zde prožili konec svého života, jiné zase různí donátoři a obdivovatelé této bohulibé činnosti. Každopádně hospic dnes vlastní mnoho výjimečných viničních poloh, ze kterých je oprávněn vytvářet různá cuvée, jež jsou neopakovatelná hned z několika důvodů. Jednak nikdo jiný nemá stejné složení vinic a hlav­­ně není možné zcelit různá 1er Cru a udělat z nich jedno víno naprosto výjimečného 1er Cru, které nese název spojený s konkrétní osobou zapsanou do dějin této nemocnice. Zisk z prodeje těchto vín pak byl zdrojem k financování provozu hospice. Ale dnes ze zisku samotné aukce není dovoleno financovat provoz nemocnice jako takové, takže ten je nyní zajištěn standardní cestou; výnos z pěstování vína se plně investuje do projektů zaměřených na výzkum a vývoj ve zdravotnictví.

Nabízíte i investování do vína?
To je velmi složitá záležitost, a pokud se někdo ve vínu nevyzná, je nutné se obrátit na odbornou firmu nebo investiční fond. V Česku je několik firem a dva fondy, které se touto problematikou zabývají. Pokud tedy má někdo zájem o investice do vín, je to rozhodně zajímavá alternativa, která může doplnit investiční portfolio podobně jako zlato, diamanty nebo jiné alternativní investice. Bohužel vína z ročníku 2020 jsou již zcela vyprodaná a vzhledem k velkému poklesu produkce z ročníku 2021 bude velmi těžké najít příští rok zajímavé investiční příležitosti. Máme sice alokace v řádech milionů eur, ale vzhledem k předpokládanému množství vín budeme i my nuceni krátit dodávky našim současným klientům, takže pro případné nové bude prostor velmi omezený. Zřejmě tedy nebude jiná možnost, než odložit záměr o rok a čekat, jaká bude úroda v roce 2022.

Co musí zájemce udělat, aby mohl u vás do této komodity investovat? A jaká je výnosnost?
Je třeba stanovit hned několik parametrů, jako jsou investiční horizont, objem prostředků, výběr portfolia, rozložení investice v čase, vlastnictví lahví, skladování a certifikace, a tak bychom mohli pokračovat dále. Až potom přijde naše doporučení, zda přímá investice, nebo investiční fond − a od toho se také odvíjí výnos, který může být v průměru někde mezi třemi až osmi procenty za rok.

Nedávno jste vyhráli soutěž Patrimonium pro Futuro 2021 v kategorii Památková konverze za citlivou úpravu pražské provozovny bývalého železářství Koula a syn, dnes tedy vinotéky Obchod s vínem Dušní. Bylo asi těžké spojit kováře s vinaři. Nebo ne?
To bych ani neřekl, obě ta řemesla jsou velmi stará, tradiční a mají mnoho společného. Když jsme prostor viděli poprvé, hned se nám to v hlavách propojilo s vínem a potom už šlo jen o to, najít tu správnou cestu. Podle ocenění uděleného letos v listopadu se nám to zřejmě povedlo a je příjemné tady nasát pohodu starých časů se sklenkou dobrého vína.

Přečtěte si také