Dluhy Jaromíra Soukupa. Médea znovu čelí insolvenci

Médea, mediální agentura hlavní tváře televize Barrandov, Jaromíra Soukupa, se podruhé během dvou let dostala na hranu insolvence. Návrh na vyhlášení insolvenčního řízení na ní podaly firmy Cinema City Czech, Cineexpres a Knowlimits Group minulý týden. Soud návrh přijal a nyní rozhodne o dalším postupu.

Firma podle návrhu dluží  miliony korun, a to velkým českým televizím i menším mediálním společnostem v tisku i v jiných médiích. Pohledávky jsou starší než rok. Podle informací týdeníku Euro v minulosti Médeu opustili někteří velcí klienti, například ČEZ, automobilka Hyundai už provozuje svoji multimediální inzerci většinově jinými kanály. Médea uvádí, že zastupuje 600 společností, z automobilů i značky Kia či BMW, výrobce střešních krytin, léků a dalšího zboží.

Poprvé se Médea, dříve dominantní mediální agentura na trhu, ocitla na hraně konkurzu přesně před dvěma lety. V únoru 2021 podala na Médeu návrh společnost Lipian Trade. Společnost Médea tehdy návrh napadla jako šikanózní. Podle ní šlo o bagatelní dlužnou částku za inzerci v časopise Harmonie. Soud dal tehdy žalované společnosti za pravdu a insolvenční řízení nezahájil, protože k němu nenašel zákonný důvod.

S dluhy měla společnost problém už dříve, proto také do ní v roce 2020 vstoupila čínská státní firma CITIC, která zajistila svými prostředky narůstající dluh a vyrovnala staré závazky. Po bližším seznámení s účetnictvím však svůj více než poloviční podíl odprodala zpět Jaromíru Soukupovi. Podle zákulisních informací se Číňanům nelíbil ani „podnikatelský styl“ společnosti, která systematicky proplácela faktury až měsíce po splatnosti a postupně tak odkládala svoje dluhy. Ty také často slibovala uhradit rychleji, pokud klienti souhlasili s „rychlostní slevou“ a spokojili se tak s menším plněním.

Přečtěte si také