Dluhopisy firem nejsou pro běžné klienty

Začínající investor by se měl zaměřit na to, co si přeje splnit, říká o příležitostech v roce 2022 Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting. Václav Vích, ředitel OK POINT v Lounech, doporučuje otevřené podílové fondy.

Jakou minimální částku by si měl klient připravit, chce-li letos poprvé investovat?
Vích: Pokud má volné prostředky, měl by si je odkládat stranou, a to od jakékoli částky. Dnes je možné začít s investováním i s několika sty korunami měsíčně. Třeba u otevřených podílových fondů může být měsíční investice od 500 korun. Investice je ale třeba brát jako prostředek, nikoli cíl. Pokud klient touží po velkém výnosu, musí počítat s vyšším rizikem i volatilitou.
Novák: Začínající investor by se měl zaměřit na to, co si přeje splnit, za jak dlouho a jak vysoké riziko je ochotný podstoupit. Pak až přichází na řadu částka a rozdělení portfolia.

ČNB v rámci boje s rostoucí inflací zvýšila v prosinci základní úrokovou sazbu o procentní bod. Jak se to projeví na investicích a jak na úročení depozitních produktů, jako jsou spořicí účty či termínované vklady?
Novák: Při změnách sazeb mají dluhopisové fondy problémy v závislosti na průměrné době splatnosti portfolia. Akciové fondy může také čekat přecenění a zvýšená volatilita. Pomineme-li vliv na zdražení hypoték, zvýšení se nejrychleji projeví v o něco lepším úročení u spořicích účtů a poté u termínovaných vkladů. Úroky by se mohly dostat přes tři procenta. Vyšší sazby se projeví i u korporátního financování, některé investiční projekty či financování rozvoje už pro firmy nemusejí být tak lákavé.

Které investiční nástroje také dokážou bojovat s inflací?
Vích: Každý klient má odlišný přístup k riziku, takže musí mít i jinak složené investiční portfolio. Doporučuji investovat do standardních otevřených podílových fondů. V boji s inflací může dlouhodobě dobře fungovat kombinace investic do smíšených či akciových fondů spolu s nemovitostním fondem. Na dluhopisové fondy bych se teď příliš nespoléhal, protože situace na kapitálových trzích se nevyvíjí dobře, navíc ji komplikují nízké úrokové sazby v zahraničí.

Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting

Kde mohou letos zkušenější investoři najít zajímavé investiční příležitosti a s jakým výnosem?
Novák: Zkušení investoři nehledají největší výnos a dodržují pravidlo diverzifikace, takže jejich portfolio je složené z více aktiv, které se vyvíjejí nezávisle na sobě. Tipů a věšteb ohledně ideální investiční příležitosti je vždy spousta, jsou to však jen spekulace. Rozumnou volbu vidím v investicích do podílových fondů, které mohou přinést zajímavý výnos, aniž by klient musel investovat horentní částky.

Jakých investic by se investoři měli vyvarovat?
Vích: Základem investování je nesázet vše na jednu kartu. Existuje hodně investičních nabídek se skrytými riziky či náklady, které nejsou na první pohled vidět. V popisu obvykle používají klišé o „zaručených“ nabídkách vysokých výnosů a o originálním, novátorském investičním přístupu. Investorům slibují pohádkové zbohatnutí už při investování pár tisíc korun měsíčně. Z poslední doby jde například o investiční podvod Growing Way nebo investiční roboty.

Václav Vích, ředitel OK POINT v Lounech

A co firemní dluhopisy?
Novák: Problémem českého dluhopisového trhu je, že ČNB schvaluje prospekt k dluho­pisu jen formálně bez hlubší analýzy dané firmy. To však neznamená, že je bezpečný. Oproti akcii je bezpečnější nanejvýš v tom, že má menší volatilitu a obvykle vyplácí kupon. Investice do konkrétního dluhopisu či akcie firmy tedy nejsou vhodné pro běžné klienty. Chtějí-li je mít v portfoliu, pak jedině prostřednictvím fondu, který nakupuje širokou škálu dluhopisů. Krach jednoho tak neohrozí celou investici.

Přečtěte si také