Na konci června se uskutečnila první debata v tomto klání, která dopadla katastrofálně pro Bidena, potažmo pro demokraty. Během několika týdnů Biden z kampaně odstoupil a její vedení převzala Kamala Harrisová. Nyní se tedy uskuteční již druhá první debata mezi kandidáty na prezidenta. Takové tvrzení se zdá být absurdní, ale vznikla tak jedinečná situace se závažnými důsledky.
Když Biden v červenci z kampaně odstoupil a Harrisová se v srpnu stala demokratickou kandidátkou, celý charakter předvolebního klání se postavil vzhůru nohama. Poté, co byl Biden kritizován za svůj vysoký věk, se Trump naráz stal nejstarším kandidátem na amerického prezidenta v dějinách. Po měsících, kdy se republikáni těšili nad vnitřními rozpory v Demokratické straně, stačilo několik dní, aby se demokrati jednotně sešikovali za Harrisovou. To jim otevřelo příliv nových příspěvků od podporovatelů, zatímco republikáni se začali tříštit kvůli výběru Vance za Trumpova viceprezidentského kandidáta.
Střet kampaní byl ve své podstatě „národ bude zničen zvenčí“ versus „národ bude zničen zevnitř“. Harrisová jej však změnila na kampaň za znevěrohodnění Trumpa, zatímco se sama soustředí na návrhy řešení problémů, a přitom ignoruje návnadu kulturních válek. Vezmeme-li v úvahu tyto posuny, můžeme si udělat představu o tom, co se pravděpodobně stane 10. září.
Trump bude nyní kandidátem, který se musí mít neustále na pozoru. Neustále musí dokazovat, že obavy o jeho upadajících schopnostech v důsledku pokročilého věku jsou neopodstatněné. Nyní je kandidátem, jehož nejvíce ohrožují vlastní blábolivé odpovědi a výbuchy emocí. Harrisová se proto bude snažit vytvářet příležitosti, aby právě k takovým incidentům docházelo. Jedním ze způsobů, jak to udělat, může být odkaz na různé Trumpovy a Vancovy „boty“ z posledních týdnů. Jejich divoká řečnická salta týkající se žen a reprodukčních otázek, Trumpovu posedlost aplaudujícím davem, a přitom absence silné vitální kampaně.
Ani Harrisová to však nebude mít lehké, aby vyvážila svou blízkost k Bidenovi a jeho politice. Trump pravděpodobně Harrisovou napadne v otázkách ekonomiky, katastrofálního stažení z Afghánistánu a migrace přes mexickou hranici. Harrisová bude muset přejít k výmluvné a poutavé prezentaci jednoduchých faktů a tato fakta opakovaně zdůrazňovat: hospodářství je v lepším stavu než v době, kdy Trump odcházel z úřadu, i když to tak mnozí nutně necítí. Stažení z Afghánistánu bylo otřesné, ale částečně za to může právě dohoda, kterou Trump vyjednal s Tálibánem, a jeho nedostatečná spolupráce s nastupující Bidenovou administrativou. A Bidenův tým, včetně Harrisové, měl v Kongresu vyjednanou dohodu o hranicích, která by splnila téměř vše, co chtějí republikáni, dokud jim Trump přímo neřekl, aby ji nepodpořili, aby mu nesebrali vítr z plachet v kampani na toto téma.
Pokud Trump prokáže inteligenci, soustředěnost a zdrženlivost, zatímco bude na Harrisovou útočit v oblasti konkrétních politik, mohl by další debatu vyhrát. Pokud Harrisová dokáže navléknout svou nit na demonstraci faktů, aniž by se stala povýšeneckou, a zároveň vyprovokuje sérii Trumpových osobních výpadů, přinese získaný „mulligan“ demokratům body.
George Hays II
Anglo-American University v Praze
Vedoucí katedry Mezinárodních vztahů a diplomacie
•