Dejte si pauzu a zastavte se u Devíti křížů

Cestujete mezi Prahou a Brnem a potřebujete protáhnout ztuhlé tělo za volantem nebo se nadýchat čerstvého vzduchu, aby se vám neklížily oči? Potom na naší nejstarší a nejdelší české dálnici využijte slavné obousměrné odpočívadlo Devět křížů. Pravidelný odpočinek totiž výrazně snižuje riziko nehody.

Devět křížů na 166,7 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu (SEVER) a na 166,4 kilometru směrem na Brno (JIH) je ideální místo, kde si můžete dát pauzu v řízení. Lepší dojet trochu později ale v pořádku, než riskovat kolizi způsobenou únavou, nepozorností nebo mikrospánkem.

Toto místo patří k nejstarším dálničním odpočívadlům na D1 vůbec, dlouhé roky na této komunikaci byla pouze tři místa, kde se dalo zastavit – v Průhonicích, Střechově a právě Devět křížů. Odpočívky na obou stranách dálnice prošly modernizací a rekonstrukcí spolu s dálnicí. D 1 tu byla rozšířena v obou směrech o tři čtvrtě metru. Odpočívky dostaly nový asfaltový povrch a provedly se tu vegetační úpravy. Od dálnice je teď dělí protihluková zeď zvyšující bezpečnost a komfort návštěvníků.

Lepší parkování

Po úpravách parkovacích ploch mají řidiči k dispozici prostornější a přehlednější parkoviště se zvýšeným počtem parkovacích míst. Ve směru na Prahu mohou využít 34 míst pro nákladní vozidla, 3 pro autobusy, 5 pro karavany a 39 míst je vyhrazeno pro osobní automobily.

V opačném směru je pro řidiče nákladních aut vyhrazeno 26 míst, pro autobusy 2 místa, pro karavany 3 a pro řidiče osobních automobilů 39 stání. Při zástavce lze využít rovněž dětské hřiště, toalety, benzinovou a CNG stanici, WC, WC pro invalidy, wifi připojení či bankomat. Je zde možnost pořízení palubní jednotky, nakoupení lékárenských potřeb nebo strávení volného času ve Sportbaru sousedícím s KFC.

Věříme, že v dohledné době potěšíme řidiče a návštěvníky odpočívek zvýšením komfortu o nově vybudovaný koncept drive-thru, kdy řidiči a jejich posádky budou moci využít nabídkový sortiment KFC aniž by museli opustit vozidlo.

Řidiči kamionů zde mají k dispozici přehled, kde jsou v celé České republice stání pro kamiony. Z mapy se také dozvědí, jaké se na nich poskytují služby pro řidiče. K dispozici je rovněž mobilní aplikace, která jim prozradí i aktuální počet volných míst.

Devět křížů

V případě delší přestávky mohou řidiči a jejich ratolesti navštívit turistickou atrakci a kulturní památku Devět křížů, která je dostupná z obou odpočívek a nachází se nedaleko od dálnice D1 v lokalitě u obce Lesní Hluboké v okrese Brno-venkov. Ta připomíná tragickou událost, ke které tu mělo podle pověsti dojít v roce 1540, kdy žárlivý exsnoubenec se svými kumpány zabil devět svatebčanů včetně nevěsty, kterou si původně chtěl vzít on.

Přečtěte si také