Co dělat v případě nehody na koloběžce?

Nehody se v provozu naneštěstí stávají relativně běžně, přičemž se jim často nevyhnou ani koloběžkáři.

Z oficiálních statistik nehodovosti za rok 2022 vyplývá, že na českých silnicích při více než 3 tisíci nehodách zemřelo 42 cyklistů. Mezi cyklisty se počítají i uživatelé koloběžek a e-koloběžek, a proto vznikla kampaň s názvem „Nejsme z plechu“, která je financována z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů. Ačkoliv jsou dopravní nehody pro všechny účastníky provozu (a někdy i kolemjdoucí) velmi stresující, nejdůležitější je zachovat klid a držet se několika základních pokynů. V tomto článku vám přiblížíme, jak se v takových situacích zachovat.

Foto: Shutterstock

Vykliďte cestu

Tento tip je obzvláště klíčový při nehodách, které se udály na silnici. Tam může totiž na rozdíl od chodníků a cyklostezek dojít k dalšímu ohrožení účastníků kolemjedoucími motorovými vozidly. Pokud je to tedy jen trošku možné, snažte se pozemní komunikaci co nejrychleji opustit. V případě, že v nehodě figuroval i automobil, je nutná signalizace výstražným trojúhelníkem a zapnutím „blikaček“.

Zkontrolujte zdravotní stav zúčastněných

Zdaleka nejdůležitější je ujistit se, zda se někomu nestalo něco vážného. V takovém případě musíte vytočit linku 155 a postupovat podle pokynů operátora. Ten vám v dané situaci poradí, zda je nutné poskytnout některému z raněných první pomoc, nejčastěji v podobě masáže srdce či zastavení krvácení.

Kdy volat policii?

Při haváriích, ve kterých dojde ke zranění některé z osob, je pak nutné vytočit linku 158. To však platí i v případě, že byl poškozen majetek některé z nezúčastněných osob (např. zaparkované auto, plot rodinného domu apod.) nebo pokud nejste sami schopni obnovit plynulost provozu. V neposlední řadě musí být policie přivolána při nehodách, v nichž existuje šance, že došlo ke škodě vyšší než 100 000 Kč, nebo pokud se účastníci nehody nejsou schopni dohodnout na vině.

Zdokumentujte nehodu

Bez mobilního telefonu se dnes fungovat prakticky nedá, nosí jej u sebe téměř každý. Právě to je při dopravních nehodách velice užitečné. Havárii proto nezapomeňte detailně zdokumentovat, a to včetně škod způsobených na všech zúčastněných stranách. V případě, že jste pojištěni, sepište také oficiální záznam o dopravní nehodě, a pokud můžete, pokuste se také sehnat informace o totožnosti svědků. V těchto případech jednoduše platí, že čím více důkazů seženete, tím lépe.

Nevylučte ani lékařské vyšetření

Pokud u vás dojde ke zranění, i když sebedrobnějšímu, navštivte po nehodě lékaře. Ten bude schopen odhalit potenciální vnitřní problémy, které na první pohled nejsou vidět a mohly by v budoucnu způsobit nepříjemné komplikace.

Další užitečné rady a tipy najdete na stránkách kampaně Nejsme z plechu www.nejsmezplechu.cz.

Přečtěte si také