Čižinský ve střetu zájmů. V kauze Džbán nehájí Pražany, ale své sponzory

Začal nám další volební rok a nejsledovanější souboj nadcházejících komunálních voleb se bezesporu odehraje v Praze. Kdo by ale čekal, že první horké chvilky přinese pražským politikům uzavření volnočasového areálu Džbán.

Zprvu se kauza jevila spíše jako dlouhodobá neschopnost nalézt shodu samosprávy s investorem. Mediální debata, která se kolem této „šestkové“ nádrže rozeběhla, však naznačila, že se nejspíš hraje o víc. Nejdříve za všechno mohl developer, později ODS. Další zvrat přišel na dnešním Zastupitelstvu hlavního města Prahy, kdy byl nepříjemnými zjištěními konfrontován Jan Čižinský z Prahy Sobě.

Prvně kontext. Letos v lednu uzavřela společnost Molepo volnočasový areál Džbán, který v roce 2012 koupila ve veřejné dražbě. Odůvodnila to tím, že se v současné době nachází v havarijním stavu a provoz není udržitelný bez rekonstrukce a dlouhodobé vize, jak má prostor vypadat. Tento krok však vyvolal negativní reakce. Především i z toho důvodu, že společnost měla ve stejné době aktivní žádost o změnu územního plánu na Evropské z roku 2020 a většina veřejnosti i politiků si tento krok vyložila jako vynucení tohoto rozhodnutí za výměnu znovuotevření areálu. Společnost Molepo tato tvrzení vyvrátila a dle toho, co zaznělo na Kontrolním výboru Magistrátu hlavního města Prahy se o vydírání či nátlak na veřejné činitele opravdu nejedná.

„ODS“ v hlavní roli

V této fázi přichází na scénu první zajímavá postava. Vlivný podnikatel a člen ODS Vladimír Schmalz, který je od roku 2019 jedním z akcionářů Molepo. Právě na něj se navalila první ostrá kritika vládnoucí koalice včetně výroků, že přímo Schmalz „vydírá Pražany“ ze strany primátora Hřiba. Ten ze své kritické pozice záhy ustoupil a hlavním vůdcem odporu proti firmě Molepo a dění na Džbáně se stal kandidát na primátora a lídr hnutí Praha Sobě Jan Čižinský. Na svých sociálních sítích i v mediích osočoval nejen Schmalze, ale celou ODS, která dle jeho tvrzení stojí za problematickou minulostí celého území. I přes velký zásah své verze příběhu však zatím nedodal žádné podklady, které by vliv některých politiků z ODS byť nepřímo potvrzovaly. Co se tedy skrývá za nečekaným zájmem Čižinského o Džbán?

Čižinského možný střet zájmů

Zajímavý zlom a možné osvětlení celé aktivity lídra Prahy Sobě přišlo dnes. „Pane primátore Hřibe, oznámil vám pan Čižinský během rozhodování o Džbánu svůj střet zájmů?“ prohlásil dnes na mikrofon Schmalz. Ten byl na jednání pražského zastupitelstva pozván v bodu petice „Nechce Šárku dýchat“, která blokuje výstavbu na Džbáně a aktivně zmiňuje i jeho jméno. Narážel nejspíše na pozemkového souseda společnosti Molepo, kterým je firma K1 Investment, vlastněná bpd partners a Radkem Pokorným. Zde je nutné zbystřit. Bpd partners je firma známého tria bývalých uhlobaronů ve složení Petr Pudil, Vasil Bobela a Jan Dobrovský. Právě pro ty Pokorný spravuje jejich developerské projekty. Dosud se to jeví jako tradiční spor investorů. Pro vysvětlení enormního zájmu Čižinského o Džbán se však musíme vrátit do roku 2018. Přesně 17. září 2018 přišla na transparentní účet hnutí Praha Sobě částka milion korun. Od koho? Od bpd partners. Abyste to pochopili správně, pozemky tria Pudil, Bolela, Dobrovský přímo sousedí s těmi, které patří Molepu. Nabízí se tedy otázka. Vychází chování Čižinského ze snahy vyřešit situaci na Džbáně, i když za osm let ve vládnoucí koalici tento problém nikdy neřešil? Nebo se svým chováním snaží pomoci svým politickým sponzorům proti jejich konkurenci? Napovědět může opět citace z projevu Schmalze: „A vás, pane Čižinský, prosím, neposílejte za mnou zástupce svých politických sponzorů. My jim nic prodávat nechceme, a chápu, že to vašim obchodním zájmům nevyhovuje.“ 

Jistě bude zajímavé tuto situaci sledovat. Není černobílá. Je jasné, že ODS i Čižinský mají v kauze své černé puntíky. Směrem k ODS však k doložení pochybení nedošlo. U lídra Prahy Sobě je střet zájmů do očí bijící a je s podivem, že ho odhalilo až uzavření koupaliště.

Přečtěte si také