Čínští dodavatelé mohou dál působit v Německu. Výjimkou bude kritická infrastruktura

Nejen Česko řeší otázku, jak přistupovat k čínským technologickým dodavatelům.

Ministerstvo vnitra v sousedním Německu se nyní nově dohodlo s poskytovateli telekomunikačních služeb, že společnosti jako Huawei nebo ZTE sice budou vyloučeny z jádrové části 5G sítě, která je považována za součást kritické infrastruktury, ale hardwarová řešení budou moci dodávat i nadále.

Čínské technologické společnosti jsou pod palbou kritiky, podle níž mohou představovat bezpečnostní riziko. V důsledku toho jednotlivé západní státy zvažují, jak se k této otázce postavit. Zatímco Česká republika zvolila cestu nové zákonné úpravy, která ještě zpřísňuje nároky kladené evropskými právními předpisy, což se neobchází bez kritiky dotčených subjektů, že připravovaná legislativa je natolik přísná, že bude představovat miliardové náklady, v sousedním Německu se rozhodli pro jinou cestu.

Foto: Shutterstock

Německé ministerstvo vnitra situaci detailně prodiskutovalo s těmi, kterých se týká nejvíce, tedy s mobilními operátory Deutsche Telekom, Vodafone a Telefonica Deutschland, a společně dospěli k dohodě. Podle této dohody od roku 2029 budou čínští technologičtí giganti jako například společnosti Huawei nebo ZTE vyloučeni z národní jádrové 5G sítě, tedy z té části telekominikačních služeb, která tvoří kritickou infrastrukturu. Vše se tak obešlo bez legislativních změn.

Jak uvedla pro agenturu Reuters německá ministryně vnitra Nancy Faeserová, došlo k jasné a striktní dohodě mezi státem a telekomunikačními společnostmi. Podle Faeserová tato dohoda přináší zásadní ochranu digitální bezpečnosti největší evropské ekonomiky. Podle ministryně německá vláda informovala o svém rozhodnutí své čínské protějšky a neočekává za přijatá omezení ze strany Pekingu žádné další odvetné kroky.

Čínská ambasáda ve Spolkové republice Německo nicméně uvedla, že dohodu považuje za bezohledný pokus o potlačování konkurence a propagaci vlastních technologií. Podle vyjádření čínské strany se omezení či vyloučení společnosti Huawei v Německu, pokud k němu skutečně dojde, neobejde bez následků. „Údajná rizika pro bezpečnost sítě slouží pouze jako záminka. Faktem je: žádná země dosud neposkytla přesvědčivé důkazy, do jaké míry zařízení Huawei představuje bezpečnostní riziko,“ uvedlo čínské velvyslanectví.

Vyloučení čínských dodavatelů z kritické infrastruktury mobilních sítí nicméně neznamená, že by tyto subjekty dále nemohly své technologie, například hardwarová řešení, i nadále dodávat na německý trh. „Jejich hardware budou němečtí operátoři moci využívat i nadále. Snahy tamní vlády ale v podstatě tlačí čínské firmy k otevření jejich softwarového rozhraní pro řídicí počítače vysílačů,“ řekl pro server iDNES.cz prezident Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) Jíří Grund. „V praxi tedy bude výsledný stav takový, že tyto řídicí počítače nebudou proprietárním produktem čínských dodavatelů, na kterém by německé firmy mohly být závislé, ale naopak německé firmy budou mít klíče k softwaru těchto počítačů,“ dodal na vysvětlenou Grund.

Přečtěte si také