Akciové indexy vyrostly v reakci na nové stimulační opatření čínské vlády. Drobní investoři se nyní nevěnují snad ničemu jinému než čínským akciím. Je ale situace na čínském akciového trhu opravdu tak růžová? Je stimulační opatření skutečným zlomem vývoje tamního akciového trhu? Domnívám se, že psychologie investorů na akciovém trhu v tomto případě zafungovala, jak se dalo očekávat. Malé světýlko na konci čínského ekonomického tunelu po dlouhé době mírně vysvitlo. Vláda se z racionálního důvodu rozhodla uvolnit podmínky na nemovitostním trhu, který byl historicky dlouhou dobu významným přispěvatelem k ekonomickému růstu. Akcionáři tak začali být opět optimističtí a vytlačili ceny akcií do v poslední době nevídaných výšin, protože obavy o splnění pětiprocentního meziročního hospodářského růstu byly podle příchozích dat z období před oznámením stimulu reálné.
Čínské akcie byly až do onoho týdne jedním z nejhorších článků globálního akciového trhu. Znatelný odpor investorů k čínským akciím byl dobře vidět v jejich valuaci. Ocenění akcií se neodvíjelo pouze od aktuální situace v Číně, ale především od slabého budoucího výhledu čínské ekonomiky. Mezi nejlevnější se řadily čínské indexy nejen ve srovnání v rámci asijsko-pacifického regionu, ale taktéž s vyspělými trhy. Vláda pocítila, že je potřeba konat, což investoři náležitě ocenili. Přestože již v minulosti bylo oznámeno několik stimulů, na které trhy reagovaly negativně, tentokrát to bylo jiné. Myslím si, že velmi přehnané.
Stimulační balíček zatím nevykázal ani špetku účinku a investoři prakticky přes noc udělali z dlouho bitých čínských akcií největší hvězdu trhu. V této situaci se ukázala jistá iracionalita, která je sice na trhu všudypřítomná, nyní však i díky výsledku obchodování bije do očí. Investoři totiž čekali na něco, čeho by se mohli chytit, co by potvrdilo jejich dřívější tezi a vrátilo je do hry. Sázka na růst čínských akcií byla v uplynulých letech nesprávná, ale proč tomu tak bylo, již víme. Na závěr se nabízí otázka, jak se vůči čínským akciím postavit a co očekávat. Osobně se nesnažím o obchodování na vlně pozitivního sentimentu, protože nedokážu odhadnout, kdy se sentiment změní. Bez ekonomických dat potvrzujících zlepšení ekonomické kondice Číny v souvislosti s novým stimulem odmítám o investicích do čínských akcií uvažovat. Ve svém investičním přemýšlení totiž řeším nejen atraktivitu jednoho trhu, ale porovnávám ho i s alternativami na jiných trzích. Z tohoto důvodu se moje pozornost zaměřuje jinam. Pokud se někdo navzdory tomu rozhodne surfovat na vlně rostoucích čínských akcií, přeji mu hodně štěstí a pevné nervy.
Tomáš Cverna, finanční analytik ve společnosti XTB
•