Chystá se odvolání generálního ředitele Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra

V zákulisí se připravuje svržení nejvyššího manažera úspěšné Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra ČR (ZPMV) Davida Kostky. Ze zjištění serveru TydenikEuro.cz vyplývá, že na zítřejším zasedání správní rady ZPMV má padnout návrh na jeho odvolání. A to navzdory faktu, že oborová zdravotní pojišťovna pod Kostkovým vedením ekonomicky šlape a sbírá jedno ocenění za druhým, naposledy před půl rokem byla ZPMV oceněna jako finančně nejzdravější zdravotní pojišťovna v zemi.

„Důvody pro Kostkovo odvolání nejsou žádné. Spekuluje se o tom, že jde o svržení na politickou objednávku,“ řekl serveru TydenikEuro.cz zdroj obeznámený se situací a naznačuje souvislost s blížícími se parlamentními volbami, respektive hledáním „trafik“ pro osoby spřízněné s hnutím ANO.

Sám ředitel druhé největší zdravotní pojišťovny v zemi nechce záležitost příliš komentovat. „Také jsem tuto informaci dostal, ale v programu pro zítřejší zasedání správní rady tento bod zařazen není. Což nevylučuje možnost, že někdo z členů správní rady navrhne jeho doplnění do programu,“ řekl Kostka, který v čele ZPMV působí od roku 2015.

Pro své případné odvolání nevidí jediný důvod. „Za několik posledních měsíců se u nás vystřídaly kontroly z ministerstev zdravotnictví, vnitra i Nejvyššího kontrolního úřadu, vše naprosto bez problémů,“ popisuje Kostka.

David Kostka (vpravo) přebírá ocenění. Foto: zpmvcr.cz

Ve stejném duchu hovoří i členové správní rady zvolení za zaměstnance, přesněji řečeno za odborové organizace pod ministerstvem vnitra, tedy policisté, hasiči a podobně. „Případné odvolání pana ředitele je neodůvodnitelné a s ohledem na fungování pojišťovny zcela nelogické,“ uvedl například Jiří Jílek. „Podle mého názoru k tomu není absolutně žádný důvod,“ dodává Milan Štěpánek. 

Naopak se spekuluje o tom, že petice členů, jmenovaná vládou, případný návrh na Kostkovo odvolání podpoří. „Nebudu vám na nic odpovídat,“ reagovala podrážděně Pavlína Žílová, ještě dříve reportér serveru TydenikEuro.cz stačil položit alespoň jednu otázku. Přitom Žílová je vlivnou úřednicí na ministerstvu zdravotnictví, když má na starosti dohled nad zdravotními pojišťovnami. 

Celkem zasedá ve správní radě 15 osob, a zdroje serveru TydenikEuro.cz naznačují, že existují politické tlaky na členy správní rady jmenované zaměstnavateli. Sám ministr vnitra Jan Hamáček však o případném tlaku na odvolání Kostky vůbec netuší. 

ZPMV má více než 1,3 milionu klientů, po dominantní VZP je druhou největší zdravotní pojišťovnou v zemi. Ocenění neziskové organizace Health Care Institute (HCI) pro finančně nejzdravější zdravotní pojišťovnu v zemi vypovídá o kondici ZPMV. Pojišťovna musí splňovat přísná kritéria, například efektivně hospodařit se svěřenými prostředky, mít dostatečnou zásobu ke krytí zdravotní péče, rozumně spravovat provozní náklady na pojištěnce i výdaje pojišťovny; zkrátka mít vysokou finanční kondici.

Přečtěte si také