Chorvatská biomasová jízda

Brněnská společnost Geen zkolaudovala na Balkáně již třetí elektrárnu na dřevní štěpku. Celková hodnota energetického portfolia se tak blíží šesti miliardám korun.

  • 22. března 2021
Energana Gospić

Energana Gospić

Již třetí elektrárnu spalující dřevní štěpku spustila v Chorvatsku brněnská energetická společnost Geen. Hodnota biomasového zdroje energie s názvem Energana Gospić je přibližně miliarda korun. V uplynulých dvou letech Geen otevřel elektrárny Benkovac a Županja. Celkově již brněnská firma na Balkáně vlastní elektrárny v hodnotě přibližně 120 milionů eur, tedy zhruba tři miliardy korun.

„Všechny naše chorvatské elektrárny jsou novostavby, tedy projekty vybudované v nově se rozvíjejících průmyslových zónách,“ vysvětluje Aleš Mokrý, generální ředitel Geen Holding. „Hodnota celého energetického portfolia Geen, které je rozprostřeno ve čtyřech státech světa, dosahuje téměř hodnoty šest miliard korun,“ řekl Mokrý magazínu Euro.

Elektřina i teplo

Celkový instalovaný výkon nového projektu, který se nachází nedaleko rodiště slavného Nikola Tesly, je stejně jako v případě dříve otevřených projektů − Benkovac a Županja − 4,96 megawattu elektřiny a osm megawattů tepla. Ročně tak Geen v Chorvatsku vyrobí celkem 120 tisíc megawatthodin elektřiny, která pochází výhradně z obnovitelných zdrojů a zároveň od lokálních dodavatelů. Takové množství by dokázalo zásobovat elektřinou celé město velikosti Liberce i s přilehlými obcemi. Volba na tyto lokace padla po důkladném zvážení trhu. Vznikají zde průmyslové zóny, ze kterých se rekrutuje jak poptávka po elektřině, tak i další příležitosti pro odběr tepelné energie při výrobě sýrů, obuvi a dalšího. Zvažujeme také možnost připojení na místní distribuční tepelnou síť,“ popisuje Mokrý.

„Pro investice v Chorvatsku Geen standardně využívá mix finančních instrumentů, zhruba desetina prostředků je interních, 20 procent pochází z dluhopisů a na zbytek využívá firma bankovního financování. Návratnost investice firma odhaduje na přibližně pět let,“ říká Vít Slezák, ředitel společnosti Geen. Podle něj generují aktiva v zemi u Jaderského moře asi 50 procent současných příjmů holdingu.

Proč se česká energetická skupina rozhodla stavět biomasové elektrárny právě v Chorvatsku? „Tato země má jasnou a stabilní politiku v oblasti obnovitelných zdrojů, i proto dávají takové projekty v Chorvatsku výrazně vyšší ekonomický smysl než například v České republice,“ vysvětluje zakladatel Mokrý. „Zároveň je pro nás důležité co nejdříve dosáhnout na EBITDA (zisk před zdaněním, úroky a odpisy – pozn. red.) kolem deseti milionů eur, což nám umožní rozvíjet tuto vertikálu a zároveň si zajistit stabilní portfolio klientů v segmentu elektrické energie, plynu a tepla,“ dodává Mokrý.

Balkán stabilnější Česka

Stabilita energetického prostředí je mimochodem jedním z důvodů, proč Geen dosud neinvestoval do biomasy zde v Česku. „Uvažovali jsme o několika projektech, ale žádná z obchodních příležitostí nám nedávala takový smysl jako v Chorvatsku. To má jasnou a stabilní politiku, která je pro investory dobře čitelná. Nemusejí se obávat, že jejich investice budou zmařeny změnou pravidel během hry. O což se mimochodem česká vláda pokouší opakovaně a to není dobře,“ odkazuje Mokrý na nelogické změny Babišova kabinetu v oblasti podpory obnovitelných zdrojů energie.

Absence stabilního energetického prostředí je jedním z důvodů, proč Geen dosud neinvestoval do biomasy v Česku.

I proto se Geen při plánech na další expanzi rozhlíží po investičních příležitostech v dalších evropských zemích, ale i v Asii. „Zkoumáme příležitosti v Gruzii a Kyrgyzstánu. Obě země nabízejí určitě zajímavé podnikatelské příležitosti, ale zároveň i specifické prostředí, kde platí trochu jiné zákonitosti, než na jaké bývají Středoevropané zvyklí. V obou zemích nás každopádně zajímají obnovitelné zdroje v podobě vodních elektráren,“ argumentuje Mokrý.

Ten společnost sídlící v Brně založil v roce 2009. I díky financování prostřednictvím dluhopisů se mu podařilo vybudovat holding s majetkem, jehož hodnota byla v roce 2020 oceněna na zhruba 5,5 miliardy korun, nyní je to ovšem již více díky zkolaudování elektrárny Gospić. Aktuální míra zadlužení je podle Mokrého zhruba 3,5 miliardy korun a roční obrat skupiny osciluje kolem miliardy korun. „Naše dluhopisy drží převážně samostatní investoři, jejichž počet překročil hranici tři a půl tisíce lidí,“ uvádí klíčová data Slezák s tím, že průměrná úroková míra cenných papírů Geen se pohybuje okolo šesti procent ročně.

Deset let soudů

Zdánlivě idylické podnikatelské časy Mokrému trochu kazí dlouhotrvající soudní spor. Soud totiž zakladatele skupiny nepravomocně uznal vinným za podvod s dotacemi. Celý případ je nyní u odvolacího soudu. „Věřím, že má trestní kauza už brzo skončí. Táhne se už téměř deset let a je to lidsky i podnikatelsky velká zátěž,“ říká Mokrý, který oceňuje přístup obchodních partnerů. „Oceňují, že s nimi o celé kauze od začátku komunikujeme otevřeně, takže celá věc možná – poněkud paradoxně − v některých oblastech naše vztahy posílila,“ dodává Mokrý. Rozhodnutí odvolacího soudu by podle něj mělo padnout v nejbližších týdnech.

Přečtěte si také