Chceme do procesu s tokeny vnést řád, říká Richard Watzke z XIXOIO

„Stojíme na prahu revoluční změny celého paradigmatu finančního světa. Decentralizace a nové technologie povedou k vytvoření kompletně nového segmentu ekonomiky, jehož velikost si nyní ani neumíme představit,“ říká Richard Watzke, bývalý obchodník s realitami a uměním, který založil Ce-De-Fi startup XIXOIO sídlící v bývalé továrně zrekonstruované na vzdušné kanceláře v pražském Karlíně.

XIXOIO se věnuje tzv. tokenizaci, což je proces, kdy se hodnota nějakého reálného aktiva jasně naváže na digitální token, který je pak nesmazatelně zapsán na veřejném blockchainu. Tokenizovat tak jdou například podíly ve firmách nebo umění a nemovitosti. Na rozdíl od svých předchůdců chce XIXOIO do procesu tokenizace vnést řád a kompatibilitu s regulátory.

O tokenizaci slýcháme již několik let. V čem se vaše řešení liší od ostatních?

Začnu trochu ze široka. Samotné vydání nějakého tokenu je v současnosti vlastně strašně jednoduché. Průměrný programátor vám token na nějakém existujícím blockchainu naprogramuje za pár hodin. To vede k tomu, že v současnosti vznikají tisíce tokenů, které ale často nemají žádné praktické využití a žijí jen z marketingu. Typický příklad jsou různé meme coiny jako DOGE a další, které si ani nehrají na to, že by někdy nějakou funkci měly mít. My chceme v protikladu k tomuto „divokému západu“ vytvořit ekosystém, který bude kompatibilní s regulátory, kde budou tokenizované prověřené reálné firmy s reálnou hodnotou a který do sektoru přinese řád a důvěru. Zkrátka, aby se nemohlo dít to, co se často děje nyní. Tedy že si někdo vydá token, jehož využití namaluje na růžovo, získá za něj peníze, a po čase, když splaskne marketingová bublina, tak jeho hodnota klesne k nule a investorům zůstanou maximálně oči pro pláč.

Jak toho chcete docílit?

Vytváříme vlastní IPCO ekosystém, skrze který bude tokenizace firem a projektů probíhat.  V něm zavážeme emitenty tokenů k jasným povinnostem. Zajistíme předchozí prověření firem a postupné uvolňování získaného kapitálu dle plnění milníků projektu. Stejně tak navázání tokenu na budoucí zisk emitující firmy, a to vše bez vysokých nákladů klasické emise akcií na burze a na technologii blockchainu.

Komunikujete nějak s regulátory?

Ano, bez toho to nejde. S Českou národní bankou pravidelně komunikujeme formou kvalifikovaných dotazů. Našim cílem je být maximálně otevřený a transparentní ve vztahu k regulátorům. Menší problém je, že pro naši činnost zatím neexistuje jasně daný právní rámec, ale to je otázka pár let, než se na evropské i národní úrovni vytvoří. Například v Lichtenštejnsku již blockchainový zákon existuje a jeho autor vystupoval několikrát na našich konferencích. Tento přístup nám občas vyčítají různí anarchokapitalisté, kteří si dle mne naivně představují, že vznikne nějaký paralelní kompletně anonymní finanční systém založený na Bitcoinu. Jsem hluboce přesvědčen, že se to nestane, protože po takovém systému ani není společenská poptávka. Pokud chceme, aby se blockchain stal běžnou součástí finančního světa, musíme ho implementovat ve spolupráci se staršími technologiemi, ne navzdory nim. Tím ale nechci útočit na Bitcoin, je to určitě geniální technologie a jeho autoři by si zasloužili Nobelovu cenu.

Máte toto tvrzení něčím podložené?

Implementace blockchainových technologií ve světě klasických financí a byznysu již probíhá. Sice v malém měřítku, ale banky a institucionální investoři chápou, že tento segment trhu nemůžou ignorovat. Proto například Evropská investiční banka nedávno vydala dluhopisy v hodnotě 200 milionů euro přes blockchain Ethereum. Největší americké firmy jako Amazon nebo Apple aktivně hledají šéfa oddělení, který se bude kryptoměnami a blockchainem zaobírat. S blockchainem jsme zkrátka ve stejné situaci jako s internetem v roce 1997. Už to není záležitost pár nadšenců na univerzitních kolejích, ale k masovému využití máme ještě daleko. Stojíme na prahu revoluční změny celého paradigmatu finančního světa. Decentralizace a nové technologie povedou k vytvoření kompletně nového segmentu ekonomiky, jehož velikost si nyní ani neumíme představit. Stejně jako si nikdo neuměl v roce 1997 představit, že přes internet bude posílat peníze, odevzdávat daně nebo uzavírat smlouvy.

Zpět ke XIXOIO. Jaké je současný stav vašeho projektu?

Prodejem vlastního tokenu XIX jsme prozatím získali kapitál převyšující 400 mil. Kč, čímž XIXOIO zároveň získalo přes 4000 uživatelů. Náš vlastní token XIX je navázán na růst celého ekosystému a od jara příštího roku se připravujeme na tokenizaci prvních firem. Na podzim letošního roku také spustíme celonárodní propagační kampaň.

Technologie využíváte vlastní, nebo se spoléháte na jiné?

Celou páteří našeho ekosystému je námi vyvinutý blockchain Genesis. Zpočátku jsme přemýšleli, že využijeme již existující blockchain, ale z mnoha důvodů jsme se nakonec rozhodli vyvinout vlastní řešení. Blockchain Genesis je celosvětově unikátní, protože propojuje funkce blockchainu Hyperledger od IBM s veřejným blockchainem Ethereum. U nás děláme věci na sto procent, proto jsme zvolili nejvíce komplikované, ale nejefektivnější řešení. Z jedné strany jej tak mohou využívat banky a z druhé strany firmy, které jdou na nové a moderní trhy.

Přečtěte si také