Čeští hasiči zvládají ty nejtěžší možné úkoly i díky tomu, že se podílí na vývoji svého vybavení

Nejrozsáhlejší lesní požár v historii republiky držel skoro každého z nás v pozoru celých 20 dní. Kontrolovali jsme zprávy a přáli si, ať už nad Českým Švýcarskem zaprší. Většina z nás však měla to štěstí, že jsme vše sledovali zpovzdálí. Nestáli jsme v první linii, jako 6 000 našich, jak už profesionálních, tak i dobrovolných hasičů. Pojďme se ale podívat na celou situaci trochu jinak.

Přestože se s nimi nesetkáváme na pravidelné bázi a nejsou tak moc vidět, jako lékaři nebo další členové integrovaného záchranného systému, pomáhají a zachraňují životy. Letos zasahovali dle statistik Hasičského záchranného sboru České republiky u 15 725 požárů. Každý výjezd se navíc pojí s nebezpečím zranění, které tento rok utrpělo dle výše zmíněných statistik na 198 z nich. Za svou odvahu a nasazení si zaslouží nejen obdiv, peněžní ohodnocení, ale i dobré moderní vybavení, které jim poskytne co nejlepší ochranu při boji s ohněm.

Osobně si nemyslím, že by naši hasiči jakkoliv zaostávali. Pokud bych srovnal vybavenost českých hasičů s těmi z okolních zemí, nejsou zde obrovské rozdíly mezi námi a západnějšími zeměmi. A třeba v porovnání se slovenskými bratry jsme na tom lépe. I díky tomu, že existuje obrovská vůle a zájem trendy sledovat. A to nejen mezi vysokými funkcionáři nebo profesionálními hasiči s dlouholetou praxí, ale dokonce i dobrovolnými sbory nadšenců, kteří svým koníčkem žijí. Ještě jedna věc je pro tuzemské hasiče specifická. Touha podílet se na samotném výzkumu, vývoji a testování nejnovějších novinek v oblasti bezpečnostní techniky.

Bylo to i pro mě celkem překvapení, když jsem se na německém veletrhu Interschutz v Hannoveru dozvěděl, že většina výrobků „Mercedesu mezi bezpečnostní technikou“ německé rodinné firmy Dräger má původ své inovace díky zpětné vazbě a požadavků našich hasičů. Nyní, po tragédii v českém Švýcarsku, přikládám této informaci daleko větší význam a jsem rád, že právě u nás, v Klášterci nad Ohří máme výrobní závod na přilby nebo že jsou u nás k dispozici unikátně vybavené simulační a velice realistické polygony. Díky nim si mohou hasiči vyzkoušet různé situace a tak se neustále posouvat kupředu. Není to však jen o zásahu. Jak jsem psal výše, naši hasiči mají prsty v těch největších inovacích v rámci bezpečnostních produktů.

Ať už jsou to speciální helmy, dýchací přístroje, nebo lokalizátory skrytých ohnisek požárů. Vše využito i při požáru v Hřensku. Právě tato událost by měla vést k zamyšlení, že bychom neměli investovat jen do ochrany hmotných věcí před požárem, ale zdraví a životů našich hasičů. Ti své životy pro nás všechny do těchto bitev s ohněm nasazují. Možná nám inspirací budou i jižnější státy, které s požáry tohoto rozsahu bojují pravidelně každé léto. Každopádně si naši hasiči zaslouží to nejlepší a proč ne právě to, co jim vyhovuje a na čem se sami vývojově podílí.

Přečtěte si také