Katetrizace, lidově známá jako cévkování, je nepříjemnou procedurou, bez níž se bohužel neobejde mnoho pacientů po celém světě. Společnost Riocath přišla s řešením, jež by mohlo veškeré nepříjemnosti vyřešit. Auto-everzibilní katetr, za jehož vynálezem stojí doktor medicíny Miroslav Svoboda, totiž odstraňuje díky své konstrukci jak rizika mechanického poškození stěn močové trubice při zavádění a odstraňování, tak rizika nepříjemné a vleklé infekce, k níž při katetrizaci dochází. To, že nejde o marketingový tah, potvrzují zdravotnická pracoviště, která nový typ testují. „Žádní pacienti, které jsme zatím cévkovali, neměli infekční komplikaci. Nikdo si zároveň nestěžoval na bolestivost při zavádění,“ uvedl Jan Neumann, vedoucí lékař JIP Chirurgické kliniky 2. LF UK a FN Motol, který na pracovišti katetry zkouší. Novinka funguje i při opakovaném cévkování.
S velikými, světovými ambicemi
Firma Riocath se netají globálními ambicemi, jelikož katetr, který má patentovaný ve více než padesáti technologicky rozvinutých zemích světa včetně Evropy, Severní Ameriky, Číny, Japonska a států s vyspělým zdravotnictvím, může dle expertních odhadů získat na enormní popularitě.
„Riocath skutečně přináší zcela novou, objevnou technologii, která bude mít globální dosah. Jsem navíc přesvědčen, že tato vize se časem naplní nejen ve zdravotnictví a v sociálních službách v podobě katetru nebo jiných zdravotnických prostředků, ale rovněž v jiných, zejména čistě průmyslových, technických oblastech využití,“ upozornil Zdeněk Hostomský, bývalý ředitel a nynější zástupce ředitele v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR a zároveň člen správní rady Nadace Neuron.
K tomu, aby se však česká firma mohla stát velkým globálním hráčem (a uspokojovat vysokou celosvětovou poptávku) potřebuje nemalý objem financí. Pro takové prostředky se rozhodla dojít si v ČR neobvyklou cestou: oslovením kvalifikovaných investorů.
360 akcií po třech milionech
Na tiskové konferenci v Praze zástupci Riocath nabídli k odkupu 360 kmenových akcií vlastní společnosti, které představují 12 procent jejího základního kapitálu, s pevnou cenou tři miliony korun za kus. Jednoduchým výpočtem dojdeme k tomu, že od investorů- akcionářů chce Riocath vybrat lehce přes miliardu. „Kromě toho jsme ve stavu, kdy máme vyvinutý licenční systém, na němž se podílely špičkové patentové a právní kanceláře a který je připraven na implementaci do celého světa,“ zdůraznil Miroslav Svoboda s tím, že vstup investorů má zajistit, aby se technologie rozšířila rychle a zachránila tisíce lidí, kteří denně umírají v souvislosti s katetrizací močového měchýře kvůli infekcím.
Pro stanovení hodnoty akcie provedla firma několik analýz trhu, přičemž dle výkonného ředitele Jana Petáka v prezentaci své nabídky pracuje s tou nejopatrnější.
Trh s objemem 5,4 miliardy dolarů
Ač se jedná dle Petákových slov o odhad, který je oproti jiným místy poněkud pesimistický, přesto nabízí investorům zajímavá čísla. Obrat ročního trhu s močovými katetry činí dle analýzy 5,4 miliardy dolarů, což je podle ředitele vůbec nejnižší číslo, k němuž analýzy došly. „Trh s katetry v nejbližších pěti letech poroste minimálně průměrným ročním tempem alespoň šesti procent. Je to dáno jak medicínskými důvody a stárnutím populace, tak rozšiřováním dostupnosti nových metod i v rozvíjejících se trzích. Naše ambice, která je z mého pohledu opět poměrně pesimistická, je získat v této periodě třicet procent globálního trhu. Nikoliv jen z přímého prodeje našich katetrů, ale i prostřednictvím licenčního programu. Soudně znalecký posudek vypracovaný před sedmi lety ocenil potenciál patentu na 42 miliard korun, v dnešní době je s ohledem na vývoj ekonomiky cena nepochybně významně vyšší,“ dodal Jan Peták. Kdyby se tento „opatrný“ scénář potvrdil, znamenalo by to roční tržby 1,6 miliardy dolarů při ziskovosti 320 milionů dolarů. Peták pak uzavřel výpočtem: „Pouze na dividendách by pak na v současné době uvolněný dvanáctiprocentní podíl akcií připadlo v následujících pěti letech přibližně 3,6 miliardy korun.“
•