Český skleník plný bylinek

Čerstvé bylinky proměňují běžné potraviny v pochoutky a jsou vydatným zdrojem látek prospěšných našemu zdraví, říká obchodní manažer firmy Bylinky Jakub Křivák.

Pěstují je na Znojemsku v jednom z nejmodernějších skleníků v Evropě od roku 2012. Firma Bylinky s.r.o. je jediným celoročním producentem českých bylinek v květináči a dodavatelem řezaných bylinek. Najdete je pod značkou K-Jarmark ve všech prodejnách Kaufland po celém Česku.

Jak vznikl nápad pěstovat bylinky a kdy společnost vznikla?
Shodou okolností je to právě deset let od naší první prodané v Česku vypěstované bylinky. Ale úplně původní myšlenka vznikla před 30 lety ve Švédsku, kdy byl postaven první skleník naší mateřské společnosti Spisa. Impulsem pro stavbu českého skleníku byly obchodní řetězce, které hledaly dodavatele opravdu čerstvých bylinek. Nejdříve začaly spolupracovat s našimi sesterskými skleníky v Polsku, ale pak přišel nápad vybudovat skleníky u nás, na Znojemsku. Naše skupina má nyní skleníky ve Švédsku, Polsku, Anglii, Portugalsku, dokonce v Africe, to je náš nejmladší přírůstek.

Bylinky pěstujete v nejmodernějších ekologických sklenících. Jakým způsobem fungují?
Ano, bylinky pěstujeme maximálně udržitelně. Skleník sousedí s bioplynovou stanicí, která ho zásobuje odpadním teplem, ale hlavně elektrickou energií. Ta je důležitá zejména pro dosvěcování v zimních měsících, protože bylinky potřebují denně 16 až 18 hodin světla. Nově využíváme ledkovou technologii, u níž můžeme regulovat nejen intenzitu, ale také spektrum světla, přesně tak, jak bylinky potřebují. Důležitá je také závlaha. Využíváme dešťovou vodu, která je ze střechy sváděna do laguny. Potom ji přefiltrujeme téměř na destilovanou, přidáme opravdu jen mikrodávky hnojiv a rozvádíme ji k jednotlivým bylinkám.

Jak bojujete se škůdci?
Chemii samozřejmě nepoužíváme. Proti škůdcům bojujeme pomocí jejich přirozených nepřátel neboli bioagents. To jsou živé organismy, které se používají ve sklenících při ochraně rostlin proti jejich škůdcům. Biologická regulace vy­užívá přirozených vztahů mezi organismy ve prospěch pěstovaných bylinek s cílem zamezit nadměrnému zvětšení populace škůdce. Naše produkce je tak udržitelná, že je téměř bio. Chybí nám jen certifikace.

Přestože máte udržitelné skleníky, daří se vám současně řešit i náklady na energii?
Energetická krize nám, bohužel, zvedá náklady na energie na troj- až pětinásobek a pravděpodobně se ještě navýší. Bude záležet na našich klientech. Trh sám ukáže, zda budou ceny pro koncového zákazníka akceptovatelné.

Jste zastoupeni skoro ve všech supermarketech. Kdo z nich přišel první s nabídkou spolupráce?
Spolupracujeme s většinou řetězců a dodáváme naše bylinky pod privátními značkami. S Kauflandem jsme pak zhruba před dvěma lety společně odstartovali nový trend – propojení privátní značky přímo s konkrétním producentem. V obchodech Kaufland se tak koncový zákazník, který si koupí bylinky K-Jarmark, dozví, kdo je vypěstoval. Spolupráci s Kauflandem používáme jako referenční a s velkým úspěchem.

Jaké bylinky máte v nabídce? A jaké jsou mezi zákazníky nejoblíbenější?
Celoročně prodáváme zhruba 15 druhů bylinek ve dvou velikostech květináčů. Jedničkou v oblíbenosti je bazalka, dvojka petržel, pak pažitka a máta. Velký růst zažil v poslední době koriandr. Před pár lety jsme dodávali 500 a nyní již šest až sedm tisíc květináčů týdně. Souvisí to s trendem zdravé asijské kuchyně. Koriandr je bylinka nové generace. Ale abych nezapomněl, top česká bylinka je kopr.

Jsou Češi v souvislosti s používáním bylinek v něčem specifičtí ve srovnání s jinými národy?
Když jsme u kopru, ten je oblíbený také v Polsku, je to tedy spíš východoevropský trend. My jsme „petrželožrouti“ a „pažitkožrouti“. Je to dáno historicky, tyto bylinky pěstovaly naše babičky na zahrádkách, používaly do polévek, do nádivek, takže jsme na jejich chuť zvyklí. Oproti našim kolegům z jiných zemí máme na jaře obrovský nárůst poptávky, která putuje na zahrádky nebo terasy. Jiné země mají silnější třeba Vánoce, které jsou zase u nás tradiční.

Připravujete nějaké novinky?
Už pár let pěstujeme méně obvyklou thajskou bazalku pro populární vietnamskou kuchyni a každý rok se snažíme přijít s jarní novinkou. Letos jsme přidali šalvěj a perilu. Šalvěj je dobrá pro tradičnější kuchyni a perila do vietnamské kuchyně, zejména pho bo polévek. V současné chvíli chystáme novinku – salát v květináči, který vydrží déle než řezaný. Už koncem tohoto roku ho najdete v prodejnách Kaufland.

Jak správně skladovat řezané bylinky?
Ideální je uchovávat je v mokré utěrce nebo hadříku, v ledničce při teplotě šest stupňů, pažitka má ráda ještě nižší teplotu. Bylinky můžete také seříznout a ve vodě je dát do lednice. Lidé si čerstvé bylinky zamrazují, ale dochází tak k úbytku chuti a vody a jsou potom sušší.

Přečtěte si také