Soukromé 5G sítě jsou zatím finančně poměrně nákladné a do českých podniků pronikají pomaleji než ve vyspělém světě. Výsledek? Digitální ekonomika v Česku tvoří jen 8 procent českého hrubého domácího produktu a za vyspělým světem tak Česko zaostává.
“Covid snahy o nastavení změn fungování firem urychlil. Svět ale začal digitalizovat výrazně dříve. Problém je obecně v kultuře firem, v myšlení lidí z byznysu, schopnosti dívat se směrem dopředu a porozumět technologiím. Technologie mi musí přinést více než jen to, že vyrobím více za méně. Pro výrobní firmy by digitalizace neměla být jen o úspoře. Je potřeba cílovat dlouhodobě,” upozornil na pražském představení soukromých sítí 5G v podání společnosti Huawei Jan Burian, Head of Manufacturing Insights EMEA.
Současný stav digitální ekonomiky v České republice potvrzují i čísla. Právě digitální ekonomika v Česku podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy tvoří jen 8 procent českého hrubého domácího produktu. “Došlo sice ke zlepšení, za ekonomicky vyspělým světem ale stále zaostáváme. Podle mě jde tak trochu i o generační záležitost, kdy nedochází k přirozenému generačnímu prolínání lidí ve zkušeném věku s těmi mladšími,” uvedl Kovanda.
Podle Buriana je velký rozdíl mezi byznysmeny v Česku a ve vyspělém světě i v tom, že se ve vyspělém světě nestydí nechat si poradit. “Například v Koreji se střídali lidé z celého světa a radili jim. A za to know-how jim v Koreji neváhali zaplatit. A vyplatilo se jim to,” dodal Burian.
Důležitost 5G sítí
5G sítě mají z “obyčejného pohledu” oproti 4G sítím vyšší přenosovou rychlost a rychlejší odezvu. To podle expertů kvitují běžní uživatelé především při hraní náročnějších multiplayerových her či při sledování videa ve 4K nebo 8K rozlišení. Mnohem důležitější je budování 5G sítí pro průmyslové podniky. Na rozdíl od připojení optickými kabely totiž 5G sítě nabízejí v určitých aplikacích mnohem větší flexibilitu a mobilitu, kterou kabel nabídnout nemůže. Oproti privátním wi-fi sítím přinesou 5G sítě výrazně vyšší spolehlivost a bezpečnost.
Ideální mají být tzv. privátní 5G sítě, které budou podniky provozovat ve svých areálech. Privátní 5G síť pro tyto podniky může postavit a provozovat mobilní operátor ve spolupráci s dodavatelem technologie, například se společností Huawei.
Právě společnost Huawei v Praze nabídla návštěvníkům prostřednictvím svého interaktivního kamionu 5G MPN Truck pohled na řadu aplikačních scénářů a obchodních případů pro využití technologií 5G v různých vertikálních odvětvích. Tímto Huawei v České republice zároveň oficiálně spustil „Demonstrační platformu pro 5GtoB a Průmysl 4.0“.
5G musíme destigmatizovat
Platforma bude otevřena vybraným zákazníkům z řad operátorů, aby jim umožnila komunikovat a sdílet s jejich partnery a klienty informace o novinkách a inovacích v oblasti Průmyslu 4.0. Platforma využívá 3D technologii k vytváření skutečných obchodních situací, které jsou demonstrovány prostřednictvím reálných případů. Zákazníkům předvádí nejrůznější případové studie nasazení soukromých 5G sítí ve skutečném provozu a ilustruje přidanou hodnotu těchto řešení, již mohou aplikace a aplikační scénáře technologie 5G vytvářet v rámci průmyslového odvětví.
„Největším úkolem nás jako dodavatelů je 5G svým způsobem destigmatizovat. Firmy vnímají 5G jako technologii pro síťové operátory, kteří na to zaměstnávají stovky a tisíce lidí a investují do toho spousty peněz. To je velká mentální bariéra pro podniky, jak do toho vlaku nastoupit. Ale pro vnitrofiremní 5G to neplatí. Díky strojovému učení a podpoře umělointeligenčních technologií můžeme redukovat počet velmi kvalifikovaných lidí na minimum,“ řekl na představení demonstračního kamionu a nové “Demonstrační platformy pro 5GtoB a Průmysl 4.0” Kamil Anis ze společnosti Huawei.
Česká republika je první mimoasijskou zemí, kde se Huawei rozhodla platformu zpřístupnit. Huawei chce v budoucnu postupně přidávat nové aplikační scénáře a obchodní případy vhodné pro další konkrétní regiony. Hodlá tím otevřít platformu operátorům a partnerům v ostatních zemích.
“Průmysl je pro Českou republiku stěžejním odvětvím. Proto nás velmi těší, že to jsou právě čeští operátoři, kteří mohou jako první v Evropě využít platformu k objevování nových řešení pro využití 5G sítí ve spojitosti se svými klienty,” podotkl ředitel české pobočky Huawei James Tang.
Podle odborníků je třeba pro výraznější nástup digitalizace v Česku změnit i český vzdělávací systém a ke vzdělávání přivést i manažery během jejich každodenní praxe.
•