Právníci jsou známí tím, že se snaží za každou cenu vyvarovat rizika. Současně je dokáží dobře predikovat, protože za zavřenými dveřmi mohou s klienty do detailu analyzovat jejich podnikání. V rámci exkluzivního průzkumu jsme se proto zaměřili na to, jak vnímají dopady aktuální krize na své podnikání i na svou klientskou bázi a s jakými obavami se dívají na příští rok. Již dnes vidí dopady krize u svých klientů 80 procent oslovených advokátních kanceláří. Více než 93 procent zástupců největších advokátních kanceláří pak predikuje problémy vybraných skupin klientů v příštím roce.
Klienti pociťují krizi už dnes
Poslední dva roky přinesly nejen evropským firmám řadu zásadních šoků. Pandemie koronaviru zastavila dění v mnoha oborech a zásadně narušila sektor služeb stejně jako výrobu a dodavatelské řetězce. Letos na jaře udeřila válka na Ukrajině a následně se rozjela spirála vysoké inflace a energetické krize. Není proto překvapivé, že zástupci největších advokátních kanceláří u nás již dnes vidí u klientů zásadní dopady krize.
Nejčastěji zmiňované dotčené obory jsou výrobní průmysl, automotive a oblast developmentu. „Propad vidíme hlavně u klientů ze sektoru stavebnictví a obecně u výrobních závodů, které jsou závislé na energiích,“ stojí v jedné z odpovědí v průzkumu. „V posledním čtvrtroce evidujeme určitý postupný pokles v poptávkách ohledně nemovitostních akvizic nebo ve financování nemovitostních transakcí. Je to změna proti první polovině roku, která byla naopak velmi silná a slibná. Naproti tomu v oblasti pravidelné každodenní správy nemovitostí nebo nájemních smluv necítíme žádnou změnu,“ stojí v další z odpovědí na anonymní dotazník.
Kanceláře zmiňují také pokles zájmu o lokální akvizice, problémy v sektoru dopravy a transport nebo celkové problémy menších podnikatelů s energeticky náročným provozem. Stejně vidí kanceláře dopad na další náročné provozy, jako je sklářství nebo strojírenství. Krize již dnes podle právníků dopadá i na zemědělskou výrobu nebo potravinářství. Částečně se projevuje i v sektoru služeb.
V zimě bude hůř
Ohledně příštího roku jsou kanceláře ještě více skeptické. „Růst cen energií, inflační tlaky a vyhrocená geopolitická situace se dotýká téměř všech oblastí podnikání napříč obory“ píše jedna z advokátních kanceláří v průzkumu. „Predikujeme komplikace v sektorech, které závisí na energiích, tedy stavebnictví a zpracovatelském průmyslu. Komplikace budou mít i další energeticky náročné obory – pekárny, sklárny nebo hutě či chemický průmysl,“ dodává jiná z oslovených kanceláří. Podle další z odpovědí problémy mohou nastat „u společností, které nemají nárok na zastropování cen energií a dostanou se do konkurenční nevýhody vůči společnostem, které budou požívat výhod zastropovaných cen.“
Kromě již dnes postižených sektorů výroby a automotive očekávají některé advokátní kanceláře problémy také v sektoru HoReCa nebo nově u maloobchodu. Shoda nepanuje ohledně dopadů na sektor bankovnictví. Některé kanceláře očekávají problémy, jiné vidí jako jednu z mála oblastí, kterých se krize nedotkne. „Vyjma energetiky, bankovnictví, telekomunikací a veřejné správy předpovídáme problémy ve všech oborech,“ zní jedna z odpovědí.
Krize se bude prohlubovat i v nemovitostním segmentu. „Domníváme se, že bude pokračovat ochlazení v nemovitostních akvizicích (evidujeme větší opatrnost investorů) a na to navázaném financování. Taktéž očekáváme v oblasti nájmů větší podíl defaultního poradenství, klienti budou častěji řešit defaulty svých nájemců. V rezidenčních věcech očekáváme též zpomalení, a to zejména z důvodu propadů na hypotékách a tím i poklesech prodejů bytů (a tím i dopad na přípravu rezidenčních projektů, resp. jejich financování),“ napsali zástupci jedné z předních advokátních kanceláří.
Kanceláře (po)rostou
V kontrastu s výsledky průzkumu o klientských problémech je drtivá většina advokátních kanceláří optimistická, pokud jde o predikce vlastního růstu.
Většina trhu právních služeb v porovnání s rokem 2021 rostla, a to zejména díky tomu, že letošek začal pro řadu advokátních kanceláří dobře. Téměř dvě třetiny oslovených právnických firem očekávají i nadále růst. „Zejména první polovina tohoto roku byla velmi dobrá po slabších covidových rocích 2020 a 2021. Věřili jsme, že se vrátíme na rok 2019 a předchozí léta. Druhá polovina roku už je slabší, přesto očekáváme cca 20% nárůst proti roku 2021,“ stojí v jedné z odpovědí. „Celkové tržby očekáváme vyšší než v loňském roce. Ve srovnání s minulým rokem objem práce pro české klienty narostl zhruba o 10 procent,“ uvedla v dotazníku další z třicítky kanceláří. Třetina advokátních kanceláří očekává letos stagnaci. Pokles tržeb neočekává žádná z oslovených právnických firem.
Advokátní pragmatičnost
Ve výhledu na příští rok jsou zástupci největších advokátních kanceláří u nás ještě o něco optimističtější. Více než 86 procent právnických firem očekává růst. Jak je to možné? Důvody hned dva. První z nich je samotný výběr a diverzifikace klientů. „Naše kancelář se zaměřuje především na sektory energetiky, financí a IT. Tedy sektory, které rostou,“ píše jedna z oslovených firem. Další zase dodává, že jí pomáhá vykrýt ekonomické výkyvy široké portfolio nabízených služeb. Jiná kancelář se pak cíleně nezaměřuje na klienty s vysoce energeticky náročnými provozy.
Druhý a o něco podstatnější důvod je až „krutá“ pragmatičnost související s výše zmíněnou poptávkou. „Nejen, že aktivně diverzifikujeme klientská portfolia, ale také posilujeme právní týmy zabývající se spornou agendou, insolvencemi restrukturalizacemi, pracovním právem a M&A,“ stojí v jedné z odpovědí.
Jak přesně se kanceláře na možnou krizi připravují? A jaký návod by tak mohli dát i dalším segmentům? To popisuje magazín TOP PRÁVNÍ BYZNYS, který získáte společně s týdeníkem Euro jako předplatitelé nebo u prodejců tiskovin. Digitální verzi je možné získat zdarma vyplněním níže uvedeného formuláře.
•