Unikátnost řešení spočívá v umístění technologické jednotky, která umí s minimem emisí termicky zlikvidovat až 4 tisíce tun materiálu ročně, na téměř stometrovou říční loď. Díky snadné přemístitelnosti tak může fungovat prakticky kdekoliv na světě.
Technologická linka projektu s názvem NAVIMED využívá vysoké teploty přes 1 000 °C, která umožňuje zlikvidovat velký objem odpadu a současně vygenerovat tzv. syntézní plyn. Ten lze dále využít jako náhradu plynu zemního nebo jej uplatnit při výrobě elektřiny, vodíku či metanolu.
„Projekt, který vznikl za podpory ministerstva průmyslu a obchodu a Evropské unie, je ukázkou našeho odhodlání přinášet inovativní řešení, která nejen chrání životní prostředí, ale umožňují také efektivní využití odpadů,“ říká Grischa Kahlen, předseda správní rady společnosti PDI, a. s., jejíž specializací je právě vývoj tzv. „waste-to-energy“ technologií.
Díky úspěšnému otestování mobilní jednotky NAVIMED vzniká na českém, potažmo i světovém trhu nová kapacita pro efektivní a ekologické odstraňování rostoucích objemů zdravotnického odpadu. „Představte si, že bychom s takovou jednotkou dorazili do válečných oblastí například na Ukrajině, kde bychom mohli v reálném čase likvidovat veškerý nebezpečný nemocniční materiál,“ dodává Jan Pauly, CEO společnosti.
Druhý projekt na souši
Nyní se v PDI soustředí s vědeckými odborníky na vývoj a dokončení dalších projektů. Jeden z nich je aktuálně již ve výstavbě v areálu partnerského strojírenského podniku ŽĎAS, a. s. Použité technologie budou umět likvidovat až 8 000 tun plastů a pryží a vyrábět elektrickou energii a teplo. „Jsme hrdí, že můžeme přispívat k budování cirkulární ekonomiky. S našimi zahraničními klienty se pak již dnes soustředíme na mnohonásobně větší projekty, kde plánujeme likvidovat dokonce až 24 000 tun materiálu ročně,“ popisuje plány do budoucna Grischa Kahlen.
•