Češi postaví v Chile solární elektrárny o výkonu přes 30 megawattů

Česká energetická skupina Solek, která se specializuje na stavbu fotovoltaických elektráren, dokončuje v Chile výstavbu čtyř solárních elektráren s celkovou kapacitou 31,4 megawattu (MW). Přibližná hodnota dokončených elektráren se bude pohybovat kolem 660 milionů korun. Společnost to dnes ČTK oznámila ve své zprávě.

Elektrárny se nacházejí v regionu střední Chile kolem hlavního města Santiaga. V současné době jsou všechny elektrárny již připojeny k distribuční síti a procházejí dokončovacími pracemi. Do roku 2023 chce Solek v Chile postavit minimálně 110 megawattů fotovoltaik za 85 milionů dolarů (asi 1,8 miliardy korun).

Solek Holding SE je energetická společnost podnikající v obnovitelných zdrojích energie se zaměřením zejména na solární energetiku. Zabývá se projektováním, výstavbou a provozem solárních elektráren v Evropě a Latinské Americe. Na trhu působí od roku 2010, své aktivity rozvíjí především v Chile, k dalším lokalitám realizovaných fotovoltaických parků patří Česká republika, Slovensko či Rumunsko.

Solární park Santa Laura v Chile.

Od svého založení skupina Solek realizovala více než dvě desítky projektů o celkovém instalovaném výkonu přes 87 MW. Nyní má ve výstavbě či v pokročilé fázi příprav několik desítek fotovoltaických parků představujících instalovaný výkon přes 360 MW. Současnou strategií je fotovoltaické parky nejen projektovat a stavět, ale i vlastnit a provozovat.

V Česku instalovaný výkon solárních elektráren od roku 2012 stagnuje nebo roste jen mírně. Podle dat Energetického regulačního úřadu bylo na konci prvního pololetí loňského roku v ČR instalováno asi 2050 MW zdrojů, které energii ze slunce vyrábějí. Při takzvaném solárním boomu se instalovaný objem solárních elektráren v ČR zvýšil za rok víc než čtyřnásobně, a to z 465 MW ke konci roku 2009 na 1959 MW v roce 2010.

Přečtěte si také