Ceny energií podle expertů dosáhly maxima, očekávají jejich snížení

Ceny energií na pražské energetické burze dosáhly svého historického maxima, a dokonce přesáhly hranici 100 eur za MWh. Podle prognóz energetických expertů již ale není důvod pro další růst ceny, která naopak začne opět klesat.

Na trhu však již vznikla panika a řada lidí začíná fixovat své ceny. To ale podle odborníků není nejšťastnější řešení právě s ohledem na nadcházející pokles cen. Fixace na dva či tři roky totiž může být pro spotřebitele nevýhodná. V této situaci se jeví výhodnější odebírat elektřinu za aktuální spotové tržní ceny, tzv. Floating. Ten totiž okamžitě promítne snížení ceny.

Důvodů pro rostoucí ceny elektřiny je několik. Nejzásadnější jsou ale rostoucí ceny emisních povolenek, jejichž cena za poslední tři roky vzrostla více než desetinásobně až na více než 60 eur. Dalším faktorem jsou vysoké ceny plynu a uhlí. „Po tak rychlém a prudkém růstu velkoobchodních cen elektřiny by měla následovat korekce,“ říká analytik společnosti ENA Jiří Gavor. U cen plynu je pak naděje, že jeho cena klesne po zprovoznění plynovodu Nord Stream 2. „Gazprom vrhne na trh zvýšené objemy dodávek, které stlačí cenu plynu trochu dolů,“ říká Gavor.

Snížení cen kvituje i místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani. „Pro další růst cen nad rámec těch dnešních už není moc velký důvod. Stávající ceny ukazují jejich strop,“ říká Cyrani. Cena na burze je podle něho pro příští rok kolem 80 eur za MWh, v roce 2023 ještě o dalších 10 eur méně. Cenu budou dále tlačit obnovitelné zdroje, které již dnes vyrábí elektřinu pod 70 eur. Ještě větší úsporu přináší diskutovaný jaderný projekt, který má cílovou cenu na úrovni 50-60 eur za MWh.

Růst cen energií ale ve společnosti již vyvolal paniku. Řada dodavatelů totiž vyzývá klienty k tomu, aby si ceny zafixovaly. Podle Michala Šnobra, investora a minoritního akcionáře ČEZu ale není panika na místě. „Řešte nyní fixaci elektřiny na 2 či 3 roky velmi obezřetně. Nenechte se vystrašit jen vývojem roku 2022. ČEZ jako největší výrobce elektřiny v ČR k 30. 6. 2021 prodal 75 % výroby roku 2022 za průměrnou cenu 51 EUR, tržní cena je 95 EUR/MWh. Elektřina na roky 2023 a 2024 je o 17 % resp. 26 % níže,“ říká Šnobr. Variantou je tedy zvolení takového produktu, který vychází z aktuální spotové tržní ceny, tzv. Floating. Takové produkty totiž okamžitě reagují na pokles ceny elektřiny na burze a zákazníkovi se snížení ceny projeví okamžitě. Aktuálně vysoké ceny a tato bezprecedentní situace však může být kritická pro malé dodavatele. Někteří již začínají krachovat a pravděpodobně jich bude víc.

Přečtěte si také