Jihomoravská firma Sonnentor dokazuje, že jde myslet na lidi i na přírodu a zároveň být úspěšný. Udržitelnost, ekologie, zelené energie – témata, která v současnosti rezonují evropskou společností víc než kdy jindy. Nutnost změny modelu konzumního fungování západní civilizace, který je založen na nadspotřebě zboží s vysokou energetickou náročností výroby, se dlouhodobě snaží řešit i evropští političtí lídři. Inspirací nejen jim by mohla být firma, která se již víc než 30 let zabývá zpracováním bylin a koření z ekologického zemědělství a výrobou biočajů oblíbených ve více než 50 zemích světa. Její byznysový model je právě na udržitelnosti od začátku postaven. Udržitelnost je sice dnes vnímaná i trochu pejorativně, ale firma Sonnentor zůstává v tomto ohledu průkopníkem a naplňuje své dlouholeté vize.
Namísto brownfieldu

Budova Solis splňuje ty nejnáročnější ekologické podmínky.
Firma Sonnentor sídlí na nejvyšším kopci vinařské obce Čejkovice a její areál tvoří tři budovy. Dvě z nich vyrostly na místě starého zchátralého kravína a silážní jámy, třetí, nazvaná Solis, se nachází v jejich těsné blízkosti. Své brány otevřela v roce 2023. Ročně se sem přijede inspirovat více než 80 tisíc návštěvníků, kteří projdou exkurzní zážitkovou trasou s přímými výhledy do výroby. Projekt budovy Solis byl klasifikován jako green loan – takzvaný zelený úvěr, který lze použít pouze pro investice do environmentálně šetrných staveb, obnovitelných zdrojů energie (OZE) a projektů, které šetří životní prostředí. Společnost Sonnentor se tak řadí mezi první společnosti v Česku, které tyto náročné ekologické podmínky splňují.
Unikátní po všech stránkách
Celou budovu řídí chytrý elektronický systém, takzvaný building management system (BMS), který monitoruje a řídí, díky čemuž je možné sledovat například teplotu, vlhkost nebo spotřebu energií a vody. „Jednou z prvních věcí, které jsme v souvislosti s novou budovou řešili, byl způsob vytápění a chlazení. Rozhodli jsme se pro energii z hlubinných geotermálních vrtů, kterých je celkem třicet. Aktuálně jde o nejekologičtější způsob vytápění a chlazení budov,“ říká Josef Dvořáček, jednatel a spolumajitel firmy. V Sonnentoru se snaží být v oblasti energií co nejvíce soběstační.
Na střechách budov jsou proto rozmístěny fotovoltaické panely o celkovém výkonu více než 200 kWp. Ani energie, kterou nakupují, však nepřispívá k vyšší uhlíkové stopě. Od roku 2012 používá Sonnentor pouze energii z obnovitelných zdrojů. V místech, kde nejsou fotovoltaické panely, jsou střechy osázené sukulenty a rozchodníky, zachytávají tak nejen vláhu, ale mají i vynikající izolační vlastnosti. Domov na střeše má také několik včelstev v termosolárních úlech. A dešťovou vodu stékající ze střech shromažďují do retenčních nádrží o objemu 220 metrů krychlových. Po nezbytném přefiltrování může být použita na splachování toalet a zalévání zeleně v okolí budovy.
Vidět znamená pochopit
Součástí nové budovy je také zážitkový exkurzní okruh, který vtáhne do světa biopěstitelů a seznámí s cestou bylin z pole až do čajového sáčku. Celý prostor se nalézá v mezipatře, jde o tunel vedoucí nad výrobními částmi firmy, a návštěvníci tak mohou vidět na vlastní oči její fungování přímo v provozu. Exkurze je otevřena celoročně a na své si přijdou jak milovníci čaje, tak fanoušci moderních technologií i děti. Navštívit firmu Sonnentor můžete kdykoliv během roku. Stala se nejen vyhledávaným turistickým cílem, ale i místem osvěty k ekologickému zemědělství i přívětivým prostorem pro firemní workshopy a teambuildingy.
•