Bývalé vedení fotbalového svazu má další problém. FAČR dodnes platí za software, který nikdo nepoužívá

Pro někoho by tak mohl vypadat byznys snů. V roce 2016 zakoupila Fotbalová asociace České republiky (FAČR) fotbalový software Coach Manager. Jen vstupní licenční poplatek činil 700 tisíc korun, další desítky tisíc korun se pak platily měsíčně za jeho správu. V roce 2018 byl software ve FAČR nahrazen modernějším programem XPS. Ovšem nemalé měsíční poplatky se firmě provozující Coach Managera platily ještě letos. Smlouvu na tento program za FAČR v roce 2016 podepsal tehdejší generální sekretář Rudolf Řepka. Odborníci se navíc pozastavují i nad výpovědní lhůtou ve smlouvě. Ta činí dva roky, ačkoliv standardem v podobných případech bývá výpovědní lhůta šest měsíců.

Z licenční smlouvy

Z licenční smlouvy

„S programem Coach Manager přišel na svaz Tomáš Maruška, který vlastní i firmu Coach Manager. Původně chtěl za licenci dva milióny korun, to mu ale neprošlo. Nakonec za licenci vyinkasoval 700 tisíc a zhruba třicet tisíc měsíčně se mu pak měsíčně platí za správu programu,“ řekl týdeníku Euro zdroj přímo z fotbalového svazu.

Na takovém dealu by samo o sobě asi nebylo nic tak šokujícího, kdyby FAČR nepřestal program Coach Manager fakticky využívat v roce 2018, kdy ho nahradil výrazně lepším programem XPS. Jenže od roku 2018 nebyl nikdo na svazu schopen s panem Maruškou nevýhodnou smlouvu na nepoužívaný program vypovědět. A tak fotbalový svaz každý měsíc posílá zhruba 30 tisíc Maruškově firmě Coach Manager, ačkoliv už tři roky jeho služby nevyužívá. „Byla tady snaha smlouvu vypovědět a domluvit se na nějaké rozumné výpovědní lhůtě, ale všechno pan Maruška odmítl,“ dodává náš zdroj. S dotazem na využívání programu Coach Manager jsme se obrátili i na fotbalový svaz. Na zaslané dotazy ale zatím nikdo nereagoval.

„Není asi bez zajímavosti, že Rudolf Řepka, který tuhle podivnou smlouvu na Coach Managera za svaz podepsal, a pan Tomáš Maruška, který program svazu dodával, jsou oba tváří Fevoluce, která chce očistit český fotbal,“ dodává náš zdroj.

Celou kauzu budeme i nadále sledovat.

Přečtěte si také