Budoucnost je elektřina

Své kompetence v oblasti elektrického vytápění dokazuje holding Fenix Group už více než 30 let, v současnosti patří i mezi lídry v akumulaci energie.

Elektrické sálavé topné panely a kabely mohou v kombinaci s fotovoltaikou a bateriovými úložišti efektivně vytápět nejen rodinné domy, ale i průmyslové haly, travnatá hřiště, stáje nebo vinohrady. „Elektrické sálavé vytápění je už ze své podstaty vhodné zejména do prostor s vyššími světlými výškami, které jsou typické pro průmyslové a zemědělské stavby,“ říká Kateřina Jezerská, ředitelka společnosti Fenix Trading, která elektrické sálavé systémy z produkce Fenix Group na českém i globálním trhu prodává. A dodává: „Naše topné systémy se navíc dobře uplatňují i v oblastech, kde dříve dominovalo teplovodní vytápění. Důvodem jsou nízké pořizovací náklady, rychlá instalace a zejména vynikající regulovatelnost elektrického vytápění. Pomocí sálavých panelů a energie vyrobené ze střešní fotovoltaiky (FVE) lze ohřívat také administrativní a skladové objekty.“

Přestože v našich podmínkách doposud dominovaly instalace teplovodních ohřevů trávníků, v posledních letech pozice elektricky vyhřívaných travnatých povrchů pomocí topných kabelů Ecofloor prokazatelně posiluje. Ještě silněji se elektrické vytápění v Evropě prosazuje v segmentu ohřevu hracích ploch s umělou trávou. Jak ukazují například zařízení na ohřev výběhových ploch fotbalového stadionu v Jablonci nebo víceúčelového stadionu v Prostějově, elektrický ohřev si už našel místo i na stadionech mužstev našich nejvyšších fotbalových soutěží.

Před mrazy lze pomocí topných kabelů Ecofloor chránit i vinice. Vinařství v celé Evropě se každoročně obávají jarních mrazíků, které na mnoha místech způsobují značné škody. Kromě tradičních metod se jako efektivní řešení ochrany vinohradů před jarními mrazy ukazuje instalace robustních topných kabelů Ecofloor ADSV přímo na nosné dráty vinohradu do těsné blízkosti vinných pupenů.

Zásadní změna

Novela č. 222/2024 Sb. vyhlášky o energetické náročnosti 264/2020, která vstoupila v platnost od 1. září 2024, přinesla poměrně zásadní změnu u některých faktorů primární energie z neobnovitelných zdrojů, změny doznala i referenční budova. Zavedené úpravy budou mít vliv na konečnou klasifikaci některých typů budov. A díky novele má opět zelenou i elektrické sálavé vytápění rodinných domů. Tato novela je podle Miroslava Petra, vedoucího tuzemského prodeje společnosti Fenix Trading, pro další budoucnost elektrického sálavého vytápění nových rodinných domů u nás velmi důležitá.

„Přestože laická i odborná veřejnost dobře věděla o výhodách elektrického sálavého vytápění rodinných domů, legislativa platná v poslední letech u nás jim značně komplikovala využití elektrických sálavých rohoží, folií a panelů v novostavbách. Jako jediné správné a možné řešení jim bylo předkládáno tepelné čerpadlo, jehož pořízení a provoz je přitom v současných energeticky úsporných domech ve srovnání s elektrickými sálavými systémy finančně nevýhodné,“ říká Petr. A doplňuje: „Novelizovaná vyhláška toto pomyslné ,červené světlo na semaforu‘ změnila a dala našim produktům opět zelenou. Naše propočty, které vycházejí z novelizované vyhlášky, ukazují, že stačí malá fotovoltaická elektrárna na střeše domu a novostavba s našimi systémy může získat od energetického specialisty potřebný průkaz energetické bezpečnosti budov.“

Energetičtí specialisté a jejich zákazníci tak mají volnější ruce: to, co jim v dosavadní praxi u novostaveb neprošlo a muselo být kompenzováno dalším opatřením, za nových podmínek (kvalitní obálka budovy v kombinaci s například elektrickým stropním či podlahovým vytápěním v kombinaci s vlastní výrobou elektrické energie pomocí FVE) vyjde.

Bateriová úložiště

Žijeme v době překotných změn v oblasti energetiky – před několika lety byla fotovoltaika na střechách tuzemských firem výjimkou, dnes už neexistuje hala či objekt, u kterého by při jeho projektování nepočítali autoři spolu s investorem s umístěním FVE. Současně se začíná stále více prosazovat akumulace. V nejbližších letech se navíc tématem a byznysem stane chytré řízení celého systému, kombinujícího zdroj obnovitelné energie, střídače, baterie a spotřebiče, které jsou elektrickou energií napájené.

Na tuto dobu jsou bateriová úložiště Fenix Group díky unikátní koncepci a chytrému řízení dokonale připravené a už dnes to v praxi dokazují.

Český rodinný holding Fenix Group, největší evropský výrobce elektrických sálavých systémů, se využitím bateriových úložišť zabývá už více než deset let. Současná nabídka širokého spektra bateriových úložišť pro domácnosti, administrativu, obchod, služby či průmysl, kompletně vyvinutých a vyráběných v Česku a vybavených unikátním chytrým řízením (vyvinutým ve spolupráci s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov, UCEEB, při ČVUT Praha), je v rukou zákazníků silným a efektivním nástrojem pro posílení autonomie a snížení nákladů za elektrickou energii.

Začátky se datují do doby před deseti roky, kdy firma připravovala a stavěla své administrativní centrum (objekt je v provozu od roku 2016). Už v té době byla budova Fenix Office Centra vybavena bateriovým úložištěm s nominální kapacitou 27,2 kilowatthodiny (kWh) a fotovoltaickou elektrárnou o výkonu 7,2 kilowattpeaku (kWp). Výsledky dlouhodobého využití a sledování tepelného komfortu (pod dohledem UCEEB) a provozní ekonomiky budovy ukázaly, že kombinace fotovoltaiky, baterií a elektrického sálavého vytápění je efektivní a životaschopný koncept. Současná měnící se energetika výhody tohoto systémového řešení pak plně zvýraznila.

Společnost Fenix Group postupně vyvinula a dodává baterie s chytrým řízením pro rodinné domy (HES s kapacitou 41 kWh) a velkokapacitní špičkovací stanice (SAS s kapacitou v řádu stovek kWh), určené pro průmyslové aplikace. Její stanice typu Battery Energy Storage Systems fungují dobře a k plné spokojenosti řady majitelů rodinných domů a několika Budoucnost je elektřina Své kompetence v oblasti elektrického vytápění dokazuje holding Fenix Group už více než 30 let, v současnosti patří i mezi lídry v akumulaci energie středně velkých výrobních závodů. Poslední novinkou jsou středně výkonové bateriové stanice Medium Energy Storage (MES), které Fenix Group vyrábí a dodává v kontejnerovém provedení s bateriemi LiFePo4 v konfiguracích s výkonem od 100 do 200 kilowattů (kW) a kapacitou od 96 do 576 kWh.

Dopad legislativní úpravy

Všechna bateriová úložiště Fenix Group nabízejí špičkové a v Česku vyvinuté chytré řízení. „Často se nás zákazníci ptají, co naše bateriová úložiště umějí, a my jim uvedeme ty pro nás již běžné a standardní služby, jako jsou snížení hodnoty rezervované kapacity, využití rozdílu cen v různých časových obdobích, SPOT, zajištění co nejvyšší míry energetické soběstačnosti, překlenutí výkonových špiček, například při nabíjení elektrovozů, a optimalizace vlastních nákladů na elektřinu. S úsměvem však dodáváme, že naše bateriová úložiště umějí všechno, co po nich budeme my nebo naši zákazníci žádat včetně připravenosti na vývoj v oblasti agregace flexibility,“ říká Cyril Svozil jr., předseda správní rady Fenix Group.

A dodává: „V této oblasti jsme lídrem, naše chytré řízení umí efektivně akumulovat elektrickou energii a nakupovat i prodávat ji na spotovém trhu, aby to odpovídalo osvitu a kapacitě výroby a aktuálním potřebám objektu, který bateriové úložiště pokrývá. Chystáme také nové bateriové úložiště, které budeme certifikovat pro podpůrné služby pro rovnováhu přenosové soustavy.“ Legislativní úprava akumulace pak umožní v Česku budovat bateriová úložiště a další akumulační kapacity v průmyslovém měřítku.

K tomu Cyril Svozil jr. podotýká: „Jsme členy asociace AKU-BAT, která sdružuje nejvýznamnější subjekty aktivní v oblasti akumulace energie, agregace flexibility a využívání vodíku. Pozorně tak zblízka sledujeme kroky v legislativní oblasti, díky kterým je Česko blízko k zavedení klíčových prvků moderní energetiky – agregace flexibility a akumulace energie.“ A konstatuje: „Vláda už na jaře projednala novelu energetického zákona známou jako Lex OZE III, která zavedení těchto prvků umožní. Akumulace a agregace flexibility jsou nezbytně důležité pro vyrovnávání elektrizační soustavy s vysokým podílem obnovitelné energie. Jejich zavedení současně zvýší efektivitu výroby z těchto zdrojů a poskytne firmám i domácnostem příležitost podílet se na stabilizaci přenosové soustavy.“

Přečtěte si také