British American Tobacco loni snížila provozní emise o 40 %. Financial Times ji povýšily mezi Evropské klimatické lídry

Časopis Financial Times jmenoval British American Tobacco (BAT) jedním z Evropských klimatických lídrů. Umístění v inauguračním žebříčku si tabáková společnost vysloužila díky své ambiciózní ESG strategii „Better Tomorrow“. Jejím hlavním cílem je sice nabídnout zákazníkům větší výběr méně rizikových produktů, zastřešujícím leitmotivem je ale všeobecné snižování dopadů podnikání na veřejné zdraví. Jen za loňský rok se BAT podařilo snížit produkci emisí v jejích provozech o bezmála 40 %.

Program „Better Tomorrow“ je shrnutím klimatických cílů BAT, která chce do roku 2030 přeměnit své provozy v uhlíkově neutrální. Strategii se ale již daří naplňovat, o čemž svědčí čísla za rok 2020 – společnosti se podařilo snížit provozní emise o 30,9 %. To je o 37, 4 % méně oproti roku 2017. Vedení BAT navíc usiluje o to, aby v roce 2050 byla společnost uhlíkově neutrální v celém hodnotovém řetězci. Eliminovala by tak až 90 % vlastní uhlíkové stopy.

„Velmi nás těší, že jsme podle Financial Times jednou z vůdčích evropských společností v boji proti změně klimatu. British American Tobacco se snaží být odpovědným podnikem, a neustále zdokonaluje postupy, jak ve svých aktivitách postupovat co nejšetrněji s ohledem k životnímu prostředí,“ komentoval ocenění Kingsley Wheaton, marketingový ředitel British American Tobacco.

ESG strategie společnosti, kombinující prvky environmentální, prosociální a corporate identity politiky, stojí na několika pilířích. Obecně jde o minimalizaci dopadů činností na životní prostředí, zvyšování odolnosti vůči změně klimatu, a ochranu přírodních zdrojů.

Toho chce BAT dosahovat například zlepšením energetické účinnosti jejích továren, což má být umožněno díky přechodu na efektivnější zařízení s menším dopadem. Společnost dále do svých výrobních procesů chce intenzivněji začlenit využívání obnovitelných zdrojů energií i způsoby, jak vyrábět energii přímo na místě, a usiluje o optimalizaci logistiky a vozového parku se zaměřením na zvyšování výkonu vozidel i smysluplnou distribuci paliv. 

„V loňském roce jsme si předsevzali, že do roku 2030 budeme, co se týče našich vlastních emisí, uhlíkově neutrální. K naplnění tohoto cíle úspěšně směřujeme.  Závazek pro rok 2050 přistoupil později, a týká se celého hodnotového řetězce. Uznání ze strany prestižního hodnotitele je pro nás pozitivním signálem, že jsme zvolili správnou cestu,“ vysvětluje Wheaton.

Nejedná se o první případ, kdy se ESG strategie společnosti dočkala uznání. Před nedávnem se BAT dostala na taktéž přední místa v rámci tržního indexu londýnské burzy Financial Times Stock Exchange 100 (FTSE 100). Už 19. rokem bývá zařazována i do indexů udržitelnosti Dow Jones, kde v roce 2020 byla vůbec jedinou tabákovou společností. Pochvalně bývá zmiňována i v hodnoceních MSCI a CDP A List Status.

Žebříček Europe Climate Leaders 2021 vypracoval list Financial Times. Vybral do něj 300 nejlepších evropských společností, jimž se daří naplňovat závazky snižování emisí skleníkových plynů v poměru k výnosům za období 2014 až 2019. Z tohoto hlediska letos hodnotil více než 4 000 firem. Za nejúspěšnější z nich označil trojici sestávající z britské módní značky Superdry, italského telekomunikačního gigantu Fastweb, a London Stock Exchange Group, poskytující finanční služby na londýnské burze.

Přečtěte si také