Británie našla náhradu pro 5G

Vyloučení čínské korporace Huawei z britských telekomunikačních sítí má však stinné stránky.

V roce 2020 britská vláda zakázala tamním mobilním operátorům, aby po 31. prosinci 2020 při výstavbě sítí páté generace (5G) využívali technologie čínské korporace Huawei Technologies. Mobilním operátorům současně přikázala nejpozději do roku 2027 odstranit stávající technologie od Huawei.

Foto: Shutterstock

Nařízení britský kabinet vydal i přes obavu, že zákazem čínských dodavatelů se britští mobilní operátoři stanou takřka zcela závislí na společnostech Ericsson a Nokia. Podle posledních informací z ostrovů se tato obava z velké části naplnila. Společnost Ericsson se stala takřka výhradním dodavatelem pro jádro sítě všech britských operátorů. Jakýkoli bezpečnostní problém v samotném jádru je přitom kritický pro celou mobilní síť.

Vendor lock-in

Společně s loňským zákazem čínských mobilních technologií zveřejnila britská vláda rozsáhlou strategii k diverzifikaci dodavatelů, aby efektivně nahradila „díru“, která po společnosti Huawei zůstala, a předešla tak dodavatelské krizi ve formě takzvaného vendor lock-in. To je nežádoucí stav, kdy je počet dodavatelů tak významně omezen, až se operátor stává závislý na několika málo z nich. Stav, který podle zmíněné strategie s sebou mimo jiné přináší zvýšená kyberbezpečnostní rizika a díky omezené soutěži i potencionálně dramatický nárůst cen.

Jak však naznačují informace o uzavřených smlouvách mezi operátory a dodavateli z posledních měsíců, jádro sítě ve Velké Británii bude téměř zcela postavené na komponentech švédské firmy Ericsson, která v červnu a červenci letošního roku uzavřela exkluzivní smlouvy s firmami Vodafone UK a Virgin Media O2.

Riziko pro celou zemi

Na potenciální rizika nastalé situace upozorňuje mimo jiné novinář a expert na technologie Iain Morris, redaktor magazínu Light Reading. Ten jako příklad nebezpečí spojeného se závislostí na jednom dodavateli připomíná případ z roku 2018, kdy banální softwarový problém s expirovaným certifikátem u Ericssonu vedl k výpadku sítí u několika operátorů a celosvětově zanechal miliony uživatelů bez mobilního signálu. Ve Velké Británii se výpadek dotkl operátora O2, jehož zákazníci byli bezmála celý den bez mobilních služeb. Ostatní britské telekomunikační firmy se problémům vyhnuly, protože tehdy využívaly pro jádro sítě technologie jiných dodavatelů, zejména společností Cisco či právě Huawei. Pokud by tehdy panoval stejný stav, který se zdá, že hrozí nyní – tedy že všichni operátoři budou mít stejného dodavatele stejných komponent –, je možné, že by podobný výpadek ochromil celou zemi.

Potřebná diverzifikace

O stejném riziku pak ve své zprávě z 20. dubna letošního roku píše britskou vládou zřízená pracovní skupina pro podporu diverzifikace na úrovni dodavatelů telekomunikačních komponent. V reportu se přímo uvádí, že „po odstranění Huawei je Spojené království závislé pouze na dvou dodavatelích technologie 5G a existuje riziko, že si všichni operátoři vyberou stejného dodavatele pro nasazení 5G v jediné geografické oblasti. Pokud by zařízení dodavatele selhalo například kvůli chybné aktualizaci softwaru nebo zranitelnosti, mohlo by to mít za následek ztrátu konektivity celé oblasti.“

Pracovní skupina ve své zprávě rovněž vyjmenovává priority, jež mají vést k zamezení rizika vendor lock-in. Mezi hlavními z nich jsou podpora vstupu na trh nových dodavatelů a rozsáhlé investice do podpory růstu tamních dodavatelů. Implementace takových opatření však podle reportu zabere několik let, a jak ukazuje současné dění v britských telekomunikacích, nemusí řešit aktuální situaci, kdy budování 5G sítí již fakticky probíhá.

Přečtěte si také