Bezpilotní letoun WARMATE může být průzkumníkem i kamikadze na jedno použití

Pýchou polské zbrojovky WB Electronics jsou malé autonomní průzkumné a útočné letouny. Kromě průzkumného letounu FlyEye je společnost rovněž dodavatelem víceúčelového úderného prostředku Warmate.

Tento lehký víceúčelový bezpilotní prostředek vyvinula společnost WB Electronics především pro potřeby speciálních a výsadkových jednotek, případně menších samostatně operujících jednotek pěchoty. Letoun je vyráběn ve dvou provedeních – jako průzkumný prostředek (s označením Warmate R) a jako útočný letoun typu kamikadze na jedno použití (označovaný pouze Warmate).  Jde o totožný letoun, liší se pouze vybavením.

Jeho trup je dlouhý 1,1 metru a rozpětí křídel má 1,6 metru. Maximální hmotnost při startu dosahuje 5,3 kg.  Baterie dodávající energii elektromotoru roztáčejícímu čtyřlistou tlačnou vrtuli v zadní části trupu umožňují až 70 minut letu. Maximální rychlost tohoto dronu je 150 km/h a nejvyšší dosažitelná výška je 3 000 m n.m. Operační rádius letounu Warmate udávaný výrobcem je přibližně 15 kilometrů.

Podobně jako u FlyEye je rovněž u této řady dronů k transportu a obsluze zapotřebí dvou mužů nesoucích dva batohy. V jednom jsou rozložené kompletní dva letouny se třemi bojovými hlavicemi, v druhém je startovací zařízení a řídicí jednotka. Přestože jde o letoun poloviční hmotnosti než FlyEye, k startu Warmate se používá pneumatický katapult, který mu udělí okamžitě rychlost potřebnou ke vzletu. Ten je možné nainstalovat na běžná transportní nebo obrněná vozidla, ale stejně tak dobře lze tuto malou startovací rampu umístit kdekoliv v terénu.

Provedení Warmate R má v přední části namontovánu speciální snímací hlavu, v níž jsou integrovány tři kamery. Jedna z nich, s objektivem o ohniskové vzdálenosti 8 mm, snímá zorné pole před letounem, zbývající dvě (s objektivy  8mm a 12 mm) se mohou natáčet v devadesátistupňovém úhlu a snímat prakticky vše, co se nachází pod letícím dronem. Letoun Warmate R může být podle světelných podmínek vybaven buď klasickou denní kamerou, nebo termokamerou, případně i laserovým značkovačem cílů. Pohyb všech kamer lze ovládat dálkově. Kromě toho je snímací systém vybaven jednoosou mechanickou stabilizací, která eliminuje nežádoucí rolování obrazu během změny směru letadla.  Vestavěný systém pro analýzu dat je schopen předávat v reálném čase dělostřelectvu přesné zeměpisné souřadnice jednotlivých cílů. Warmate R nabízí také funkci uzamčení cíle   „Target Lock“  umožňující kameře sledovat cíl bez ohledu na orientaci dronu. Po ukončení průzkumné mise přistává Warmate R automaticky na padáku v  předem určeném bodě, což zabraňuje poškození trupu a instalovaných zařízení.

Warmate je velice sofistikovaná alternativa protitankových řízených střel určená k ničení obrněných vozidel, ale také lehkých opevnění a dalších klasickými zbraněmi obtížně zasažitelných cílů. Namísto snímacího modulu je v přední části letounu namontovaná nálož o hmotnosti až 1 400 gramů. Jde buď o tříštivou nálož typu GO-1 s letálním účinkem do vzdálenosti 10 metrů, nebo o kumulativní nálož typu HEAT GK-1, která může proniknout pancířem o síle až 240 mm, případně o termobarickou hlavici určenou k útokům na opevněné cíle.

Warmate je vybaven řídicími moduly, které zajišťují plnou automatizaci většiny letových fází a usnadňují operátorovi volbu cíle. Ten má tak prostřednictvím řídicího software plnou kontrolu nad letem a také nese plnou zodpovědnost za odjištění hlavice před provedením bojového úkolu. Jak funguje kamikadze koncept letounu Warmate v praxi můžete vidět v krátkém instruktážním videu na portálu YouTube.

Polské drony míří do světa

O polské průzkumné a bojové drony je velký zájem nejen v zemi jejich původu, ale také v zahraničí. Polská  armáda dosud od společnosti  WB Electronics zakoupila 12 dronů FlyEye a více než tisícovku bojových a průzkumných letounů Warmate pro potřeby svých výsadkářů. Velkým odběratelem této techniky  je rovněž Ukrajina (1 000 letounů Warmate)  a země Blízkého východu – Spojené arabské emiráty a Turecko.  Všechny výše uvedené státy použily drony  Warmate s velými úspěchy v bojových akcích.

Přečtěte si také