Bez včel by byly regály poloprázdné, upozorňuje řetězec Penny

To, jak mohou vypadat obchody bez včel, ukázal ve své uhříněvské prodejně Penny Market, které je součástí německé REWE Group.

Penny akcí chtělo upozornit na důležitost včelí práce. „Z našich regálů jsme museli odstranit 60 procent produktů, protože ty buď přímo, anebo nepřímo závisí na produkci včel,“ vysvětlil ředitel českého Penny Jens Krieger.

V prodejně nechyběl pouze med, ale i některé druhy ovoce a zeleniny, oleje, koření, ořechy, poloprázdné byly sekce s pečivem, uzeninami, bavlněnými výrobky, kávou, kakaem nebo džusy. Příprava podle Penny trvala několik měsíců, kdy se vybíraly produkty závislé na včelách.

V České republice je podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly, který se akce zúčastnil, přibližné 60 tisíc včelařů. „Z národních zdrojů jde na více než 100 milionů korun, z evropských aktuálně přes 60 milionů korun na podporu včelařů,“ přiblížil Nekula. Od příštího roku se částka z evropských peněz zhruba zdvojnásobí, dodal.

V Evropské unii je podle posledních dat přibližně 615 tisíc včelařů. EU v posledních letech zakázala některé pesticidy užívané v zemědělství, které včelám škodí. Od roku 2019 do letoška EU včelařům rozdělila 120 milionů eur, tedy zhruba tři miliardy korun.

Význam včel pro celosvětovou produkci potravin je vyčíslen asi na 500 miliard eur, téměř 13 bilionů korun. Populace včel obecně ohrožuje intenzivní zemědělství a také některé zemědělské chemikálie nebo nemoci.

Přečtěte si také