Bateriové úložiště HES ocení jeho majitelé i provozovatelé distribuční sítě

Jaké zkušenosti přinesl Energetický koncept Fenix v rodinném domě v Omicích s fotovoltaikou, elektrickým sálavým vytápěním s kamny, velkým chytrým a českým bateriovým úložištěm, elektromobilem a inteligentním řízení provozu? Vše funguje a výrazně šetří náklady.

Společnost Fenix Group ve své více než 30leté historii vždy sázela na řešení, která si sama v praxi opakovaně ověřovala. Touto cestou šla i při využití bateriových stanic a fotovoltaiky. Začátek lze spojit s administrativním centrem její dceřiné firmy Fenix v Jeseníku, kde holding poprvé zkoušel kombinovat elektrické vytápění s bateriovým úložištěm a fotovoltaikou. Výsledky byly velmi pozitivní, proto už v roce 2016 iniciovalo vedení společnosti v čele s Cyrilem Svozilem vznik start-upu AERS, který začal vyvíjet vlastní bateriové stanice.

Rodinný dům

Dalším krokem byl rodinný dům v Omicích, kde Fenix Group poprvé vyzkoušela svůj Energetický koncept Fenix v rezidenčním bydlení. V domě, ve kterém žije majitel a jeho partnerka, je hlavním energonositelem elektrická energie, část energie na vytápění zajišťují sálavá kamna na dřevo. Vědci z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT v Praze a dodavatelé technologií tady už třetím rokem 24 hodin denně sledují kromě jiného spotřebu elektrické energie, výkon fotovoltaické elektrárny, provoz bateriového úložiště, spotřebu vody či kvalitu vnitřního prostředí.

Tato, a mnoho jiných dat spolehlivě poskytuje uživateli řídicí systém iCOOL4 na hard­waru firmy TECO. Inteligentní rodinný dům je vybaven FVE s výkonem 9,7 kilowatt-peaku (kWp) od společnosti S-Power Energies, domácím bateriovým úložištěm HES s kapacitou 41 kilowatthodin (kWh) od firmy AERS, rekuperační vzduchotechnickou jednotkou WAFE a elektrickým vytápěním z produkce společnosti Fenix Group. Rodinný dům byl postaven jako stavba s téměř nulovou spotřebou energie, dle průkazu energetické náročnosti budovy patří do třídy A. Elektrické sálavé vytápění je řešené jako kombinace velkoplošného nízkoteplotního systému v podlaze nebo stropě doplněného o lokální přímotopná elektrická tělesa, která rychle reagují na požadavky řízení.

Snížení ceny

Vysokokapacitní české chytré bateriové úložiště HES od firmy AERS s kapacitou 41 kWh tady aktivně už více než rok využívá denní spotový trh s elektrickou energií. Tímto způsobem lze v současnosti snížit cenu elektrické energie po většinu roku na předkrizovou úroveň, v období topné sezony potom o něco vyšší, nicméně stále o desítky procent méně než při jejím přímém nákupu. Svědčí o tom výsledky provozu z období únor 2022 až únor 2023.

Za 12 měsíců spotřeboval majitel rodinného domu celkem 17 170 kWh, z toho 12 960 kWh odebral z veřejné sítě, 7 148 kWh vyrobila fotovoltaická elektrárna. Roční objem přetoku vyrobené elektrické energie na spotový trh představoval 2 939 kWh. V daném období byla průměrná cena na spotovém trhu dle společnosti OTE 5,80 koruny za kWh bez DPH a poplatků. Na fakturách majitel zaplatil za rok 50 125 korun včetně poplatků a DPH, průměrná cena za jednu kWh, dosažená díky fotovoltaice, baterii a chytrému řízení, tak činila 2,92 koruny včetně poplatků a DPH.

„To je v době, kdy ceny elektrické energie šplhaly k hodnotám deset korun a více, mimořádně atraktivní cena a významná úspora nákladů. Majitel přitom celý rok nakupoval a prodával elektrickou energii na spotovém trhu, který je často vnímán jako něco nepatřičného a riskantního. Tím ale úspory zdaleka nekončí, ostatně pozorného čtenáře možná zaujme relativně vysoká spotřeba domu. Ta je však výrazně ovlivněna skutečností, že majitel jezdí elektromobilem Hyundai Kona a běžně ho doma nabíjel. Téměř 30 procent celkové spotřeby elektrické energie v domě, 4 926 kWh, tak tvoří energie použitá na nabíjení elektromobilu,“ říká Cyril Svozil, zakladatel a předseda správní rady Fenix Group.

A dodává: „Zkusme nyní trochu počítat. Průměrná spotřeba vozu Hyundai Kona je 18 až 20 kWh na sto kilometrů, při objemu 4 926 kWh to představuje roční nájezd 25 tisíc až 27 tisíc kilometrů. Roční náklady na nabíjení automobi­lu tak dosáhly 14 384 korun, což je pouhých 0,58 až 0,53 koruny na kilometr. Při srovnání s benzinovým autem s nájezdem 25 tisíc km ročně a spotřebou šest litrů na sto kilometrů a průměrnou cenou benzinu 38 korun to je 57 tisíc korun za rok, tedy 2,3 koruny na kilometr. To je další úspora v řádu desítek tisíc korun ročně.“

A konstatuje: „Samozřejmě lze namítnout, že fotovoltaická elektrárna a bateriové úložiště v rozsahu instalovaném a provozovaném v rodinném domě v Omicích jsou i po započtení dotace investicí v hodnotě zhruba 700 tisíc korun, ale když sečteme roční úspory, je návratnost pouhých 5,5 roku, což považuji za velmi dobrý výsledek. A to jsou vše částky dosažené na spotovém trhu, který odráží realitu a který nejlépe odpovídá nabídce a poptávce elektrické energie.“

Není baterie jako baterie

„Výraznou zásluhu na těchto výsledcích má domácí bateriové úložiště HES s kapacitou 41 kWh. To vyniká nejen velkou kapacitou zhruba čtyř­násobek výkonu instalované střešní fotovoltaic­ké elektrárny, ale ve srovnání s běžnými bate­­rie­mi čínské provenience zejména svým ori­ginálním řešením a unikátním softwarem vyvinutým ve spolupráci s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT v Praze. Majitelé oceňují i skutečnost, že jde o český výrobek s tuzemským know-how a výrobou. Jako jeho dodavatel jsme schopní v případě změn na českém trhu rychle reagovat,“ říká Cyril Svozil jr., ředitel společnosti AERS.

A dodává: „Navíc je to řešení pro budoucnost, kdy bude vysoká kapacita akumulace a flexibilita bateriových úložišť naprostou nutností, pouhá akumulace ,bez inteligence‘, typická pro čínské baterie, už nebude potřebám a požadavkům trhu včetně provozovatelů distribučních sítí stačit. Naše bateriová stanice umožňuje plynulý provoz v síťovém i nesíťovém ostrovním režimu a reguluje nezávisle každou fázi zvlášť. Vestavěný střídač dokáže energii zároveň odebírat i dodávat. Silnou stránkou bateriových stanic HES je také špičkovací management, inteligentní monitoring a ovládání zařízení. Domácí bateriové úložiště HES tak nabízí výjimečné české řešení (vývoj zajišťuje AERS, výroba probíhá v Jeseníku), které je cenově srovnatelné s konkurencí, ale technologicky je mnohem pokročilejší díky nové koncepci a inteligentnímu řízení spotřeby elektrické energie.“

Ověřená řešení

V době, kdy je téměř povinností mít v domě tepelné čerpadlo a kdy se objevují mezi investory stížnosti, že se jim fotovoltaika na střeše při současných cenách energií a komponent nevrátí do dodavateli nerealisticky slibovaných tří let, kráčí Fenix Group pořád cestou, které věřil už v době svého vzniku. Tedy sázet vždy na řešení, která jsou ověřené v praxi a která přinášejí jak vysoký tepelný komfort, tak úspory v peněžence investora a majitele objektu.

Podrobné informace o Energetickém konceptu Fenix a sortimentu elektrického sálavého vytápění najdete na www.fenixgroup.cz, popis a parametry chytrého domácího bateriového úložiště HES je k dispozici na www.aers.cz. A na Youtube kanálu Electro Dad se názorně můžete seznámit, jak díky 41 kWh domácímu bateriovému úložišti HES a inteligentnímu prediktivnímu softwaru z dílny Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT v Praze umí rodinný dům v Omicích chytře, ekonomicky výhodně a aktivně pracovat s nákupem a prodejem elektřiny na spotovém trhu.

Přečtěte si také