Společnost AERS, člen holdingu Fenix Group, vyvinula a dodává kromě bateriových stanic HES s kapacitou až 41 kilowatthodin (kWh) pro domácnosti a menší provozovny i originální české velkokapacitní špičkovací stanice pro průmyslové aplikace. Její špičkovací stanice SAS typu Battery Energy Storage Systems s kapacitou v řádu stovek kWh jsou osazeny bateriemi LiFePo4 a fungují dobře a k plné spokojenosti majitelů několika středně velkých výrobních závodů. Součástí nabídky je i menší kontejnerové úložiště DES s kapacitou až 328 kWh a výkonem až 300 kilowattů (kW).
Loňskou novinkou je kontejnerové řešení SAS s modulární kapacitou od 400 do 600 kWh a výkonem 360 kW. Tyto kontejnerové špičkovací stanice lze umístit jak in-house, tedy do technických místností firmy, tak ve verzi kontejneru do exteriéru. Kromě stavební připravenosti na místě (zpevnění prostranství) je pak nutná pouze úprava trafostanice, kam se musí umístit synchronizace špičkovací stanice. Ta je zabudována do 20stopého klimatizovaného lodního kontejneru s hasicím zařízením na bázi vodního aerosolu.
Ocenění ZLATÝ AMPER 2023
Velkokapacitní bateriové úložiště SAS, které na březnovém veletrhu v Brně prezentovala na své expozici společnost AERS, je původním českým řešením, které vzniklo ve spolupráci společnosti AERS s tradičním českým výrobcem polovodičové techniky – plzeňskou Škodou Electric. SAS zajišťuje vytvoření vlastní energetické kapacitní zálohy provozu výrobního nebo obchodně-komerčního objektu. Stanice jsou určeny pro provoz v různých pracovních režimech – snížení rezervovaného výkonu (rozložení spotřeby do 24 hodin), řízení čtvrthodinového maxima, ochrana a energetická záloha proti výpadkům (ty často způsobují významné škody ve výrobě), účinná eliminace mikrovýpadků, řízení a kompenzace kvality sítě nebo pro maximalizaci využití energie z fotovoltaiky.
„Naše stanice SAS je určena zejména v aplikacích, jako je akumulační záloha energie pro výrobní provozy, zákazníci ji mohou využít i jako akumulační nabíjecí stanici pro elektromobily. SAS má uplatnění také v roli energetické stanice pro podporu těžkého průmyslu,“ uvádí Cyril Svozil jr., ředitel společnosti AERS.
A dodává: „Prezentované řešení, které si odneslo ocenění ZLATÝ AMPER, není žádný prototyp, ale osvědčené a v praxi spolehlivě fungující systém. Například ve výrobním závodě Fenix v Jeseníku funguje špičkovací stanice s kapacitou 2,95 megawatthodiny (MWh), stanice SAS ve Strojírnách Rumburk má kapacitu 990 kWh. Jeho předností je i skutečnost, že je to námi vyvinuté řešení, které dokonale známe a které jsme schopni ,ušít na míru‘ každému zákazníkovi dle jeho možností a potřeb. Silnou stránkou je i ucelený sortiment našich bateriových stanic, které se liší uplatněním, kapacitou i způsobem instalace. Velkokapacitní stanice SAS jsou nejčastěji umístěné v interiéru, ale díky našim kontejnerovým stanicím je umíme dodat i zákazníkům, kteří nemají potřebné zázemí a kteří potřebují rychlou a současně spolehlivou instalaci bateriového úložiště.“
Součást nového energetického centra
Spojení fotovoltaiky a vysokokapacitních baterií má podle majitele a předsedy správní rady holdingu Fenix Group Cyrila Svozila v průmyslu, zemědělství či službách budoucnost. Všude tady může nahradit zemní plyn a současně lze tento ucelený systém využívat jako nástroj optimalizace spotřeby energie v průběhu dne. Za tímto účelem společnost Fenix Group investovala do nového Energetického centra Fenix ve výrobním závodě společnosti v Jeseníku, které je od ledna 2023 v plném provozu.
Od léta 2018 v Jeseníku slouží fotovoltaická elektrárna a velkokapacitní bateriové úložiště, loni firma ve svém areálu dostavěla další velkou fotovoltaickou a větrnou elektrárnu (v plánu je i vodní elektrárna) a rozšířila i kapacitu stávajícího bateriového úložiště. Nyní tak má zdejší fotovoltaická elektrárna výkon 0,95 megawattpeaku (MWp), o dalších zhruba 100 kW rozšířila výkonové kapacity energetického centra větrná elektrárna.
V Jeseníku loni také vyrostlo bateriové úložiště s kapacitou 2,95 MWh a výkonem 4×360 kW (1440 kW). Úložiště výrobnímu závodu slouží pro snížení rezervovaného výkonu (rozložení spotřeby do 24 hodin), řízení čtvrthodinových maxim a jako účinná ochrana a energetická záloha proti výpadkům, které mohou způsobit významné škody ve výrobě. Pomáhá také při řízení a kompenzaci kvality sítě a při maximalizaci využití energie z fotovoltaiky. Dodavatelem kompletního řešení bateriového úložiště pro Energetické centrum Fenix formou dodávky na klíč byla společnost AERS.
Tržby a nový segment ENERGY
Významnou část loňského růstu tržeb Fenix Group táhl nový segment ENERGY. Tržby celé skupiny Fenix Group za rok 2022 dosáhly 2,095 miliardy korun a oproti roku 2020 (1,932 miliardy korun) se zvýšily o 8,9 procenta. „Inflace pokračující z předchozího roku a nabírající na síle zasáhla v rámci skupiny nejvíce právě výrobní firmy a způsobila citelný pokles ziskovosti celé skupiny. V tržbách skupiny Fenix se však celkově uvedená situace projevila příznivě a poprvé v historii naše tržby přesáhly dvě miliardy korun,“ uvedl Cyril Svozil, ředitel a předseda správní rady společnosti Fenix Group. Na rekordních výsledcích se opět výrazně podílel český trh, který je z pohledu objemu tržeb v posledních letech jedničkou celé skupiny. Loni navíc dynamicky rostl díky prodejům špičkovacích stanic SAS a bateriových úložišť HES.
Podrobné informace o elektrickém sálavém vytápění a Energetickém konceptu Fenix najdete na www.fenixgroup.cz, sortiment bateriových úložištích AERS podrobně prezentují webové stránky www.aers.cz.
•