Balóny Kubíček z nuly na světovou špici

Firma Balóny Kubíček je po světě známá svou vlastní polyesterovou textilií, ze které šije své balóny a která má ve světě unikátní vlastnosti. I díky ní patří mezi tři největší výrobce horkovzdušných balónů na světě. Od prvního balónu ke světové špičce to zabralo desítky let. V cestě za úspěchem firmě pomohly i další české firmy, včetně ryze českého ERP systému HELIOS.

Začátky přišly už za socialismu

První balón vyrobil Aleš Kubíček už v roce 1983 ve Svazarmu. Po revoluci proměnil svou vášeň v podnikání. V říjnu 1991 tak vznikla firma Balóny Kubíček. Ta dnes vyvíjí, vyrábí a servisuje horkovzdušné balóny pro celý svět. Mimo šití obalů (textilní, nejvíce viditelná část, kaž­dého balónu) také plete balónové koše, vyrábí hořáky, a dokonce i vlastní palivové láhve.

Bez moderního ERP systému by to nešlo

Řízení pestrého výrobního programu a dodavatelského řetězce doslova pro celý svět není snadné. Klíčem k úspěchu bylo dostat veškeré firemní procesy pod jednu střechu. Do roku 2012 totiž využívala celkem čtyři různé informační systémy – pro účetnictví, pro řízení výroby, pro přípravu technického plánu výroby a pro obchod. Pak se ale rozhodla přejít na český systém HELIOS, který tehdy integroval vše kromě řízení obchodu. Systém navíc umožnil vyvinout specifické moduly pro změnové řízení dokumentace letecké výroby a pro zachování řízení letové způsobilosti balónů v provozu, které vyhověly požadavkům Evropské agentury pro bezpečnost létání (EASA).

Po koronaviru se firma chystá na další růst

Rok 2020 růst firmy na chvilku zbrzdil. Přesto z něj ale vyšla silnější. Management připravil firmu na další růst a v září letošního roku byl podnikový systém inovován, a to migrací na produkt HELIOS iNuvio. Ten přinesl řadu vylepšení, zejména v analytických výstupech pro management, a také výrazně lepší a srozumitelnější uživatelské rozhraní. Firma je tak připravena na další růst v utkání o světové prvenství.

Přečtěte si také