Firmě se daří a už několikátý rok roste. Jenže najednou přijde zlom. Ekonomická výkonnost kolísá nebo stagnuje. Možná je na čase udělat nejradikálnější změnu v životě vaší společnosti. Více v rozhovoru osvětluje Jiří Jemelka ze společnosti JPF Czech, která pomáhá firmám překonávat krize a nastartovat růst.
► Co dělat, když podnik začne stagnovat?
Trvá-li kolísání, propad nebo stagnace déle než rok, je na čase prověřit, co za tím stojí. V drtivé většině případů jde totiž o nedostatek adaptace. Nelze si ji představovat jen jako reakci na vývoj trhu nebo změny legislativy. Patří sem i vývoj v řízení firmy. V Česku řídí až 95 procent středních a malých firem zakladatel. Od určité velikosti ovšem kumulace výkonné a majitelské role podnikání brzdí. Zdravá firma potřebuje dobrého podnikatele i ředitele. To jsou dvě odlišné věci, které málokdy obsáhne jediný člověk.
► Je to citlivá záležitost. Jak k tomu podnikatelé přistupují?
Existují dva tábory. Jeden se vidí jako ztělesnění firmy, je to takový prvek lifestylu daného člověka. Řízení pak vypadá hodně jako one man show, které uspokojuje ego, ale nereflektuje potřeby podniku. Druhý ví, že by parťák pomohl, ale zároveň má obavy, protože často od ostatních majitelů slyší, že se jim ředitele nedaří najít dlouhodobě nebo se při výběru spálili. Řeknou si, že jednodušší bude, když to budou dělat sami. Pokud chcete byznys posunout na vyšší úroveň, je potřeba překonat strach i ego a postupovat podle zdravého selského rozumu. To je důležité i pro rodinné firmy, aby jejich odkaz přetrval. Pokud nechtějí být potomci aktivně v řízení angažováni a raději čerpají majitelské výhody, hledání ředitele vás nemine.
► Existuje doporučený postup, jak v procesu eliminovat rizika?
Výkonného ředitele si nevybíráte denně, je to záležitost třeba na dva roky. Pokud se už teď cítíte přehlcení exekutivou a řešíte nejnutnější provozní záležitosti místo plánů na rozvoj a leadership, začněte jednat. A přizvěte profesionály. Nenechte se nachytat doporučením kamarádů z golfu na borce, který má letité zkušenosti a zrovna je bez portfeje. Najměte si headhuntera, personální agenturu specializovanou na vrcholné manažery a můžete přibrat i JPF Czech, ať máte více pohledů a možností.
► Jak dokáže JPF Czech pomoci?
Během naší 15leté historie jsme řídili 500 firem. Ve chvíli, kdy se majitel cítí pod tlakem povinností na zhroucení, potřebuje záchrannou brzdu hned. Dočasné řízení firmy je nástroj pro tyto situace jako dělaný, majiteli uleví a optimalizuje ekonomickou výkonnost. Také si otestuje, že oddělení role majitele a ředitele je efektivní. Kupuje si tak čas i pro profesionální transformaci firmy. V závěru naší spolupráce, trvající obvykle dva až tři roky, hledáme také nového člověka do pozice ředitele. Zvenku, či zevnitř. Máme vysokou úspěšnost díky nastaveným procesům výběru a zkušenostem právě z dočasného řízení firmy. Pomáhá nám obrovská zásoba odborníků na řízení firem, kterou v JPF Czech dlouhodobě budujeme. Dokážeme jej vybrat s ohledem na potřeby společnosti, rozvojové cíle a mnoho dalších parametrů.
► Je nutné mít ve vedení člověka mimo rodinu?
Nutné to není. Vše vždy musíte zvážit zdravým selským rozumem. Pokud má například potomek k firmě odpor, protože ví, že by mu vzala kus života, nechte tomu čas. Může se to zlomit. Ale také nemusí. Vždycky firmě dejte to nejlepší – šéfa, s nímž bude dobře šlapat. Ve vedení potřebujete člověka, který je organizovaný, systematický, umí dobře komunikovat a má v jednání s lidmi trpělivost, ví, jak vyvážit rizika. Pokud má tyto atributy člen rodiny, může se výkonným ředitelem stát. Když ne, zaměřte se na to, co firmě i rodině přinese užitek. To jsou kvalitní vztahy. Ostatně ani ředitel z prostředí mimo podnik nefunguje, pokud mezi vámi není lidská chemie a souhra.
•