All-in-one: české domácí bateriové stanice HES nabízejí v zařízení velikosti lednice kapacitu až 41,1 kilowatthodiny

Střešní solární elektrárny na rodinných domech se pomalu stávají v Česku standardem a zájem výrazně zvýšila i rostoucí cena energií. S vlastní fotovoltaikou zákazníci šetří jak životní prostředí, tak rodinné rozpočty. Naprostá většina nových solárních elektráren se přitom instaluje s bateriovými systémy.

Česká bateriová stanice HES nabízí v systému all-in-one až tři kapacity domácí baterio­vé stanice, součástí kompaktního zařízení o velikosti lednice je i třífázový hybridní asymetrický měnič.

Na rostoucí poptávku po bateriových stanicích pro domácnosti zareagovala i společnost AERS, součást holdingu Fenix Group. Nejdříve začala nabízet zákazníkům malé domácí bateriové stanice AES s kapacitou 11,25 kilowatthodiny (kW). Dnes tvoří páteř její nabídky pro domácnosti výkonné domácí baterie HES.

Tyto stanice jsou kompletně českým řešením – know-how pochází od firmy AERS, úložiště jsou pak sestavovaná ve výrobním závodě Fenix v Jeseníku. Zkušenosti prvních majitelů, v jejichž rodinných domech bateriové stanice AES a HES fungují, jsou pozitivní a naznačují, že stanice tohoto typu mají na trhu velkou perspektivu.

Nové bateriové stanice HES představují, podobně jako původní a menší AES, komplexní řešení all-in-one. Tyto stanice tedy stačí napojit na fotovoltaickou elektrárnu a domácí rozvaděč a vše je připraveno k fungování.

Rozdíl je nejen v kapacitě, ale i v použitých LiPeO4 bateriích. Zatímco stanice AES využívaly nové články, větší bateriové stanice HES pracují se second-life bateriemi z elektromobilů Škoda.

Kapacita bateriových stanic HES od 13,7 do 41,1 kWh vychází vstříc požadavkům investorů „Stanice HES nabízíme ve třech variantách provedení – se dvěma, čtyřmi a šesti bateriemi – a jejich kapacita je 13,7; 27,4 a 41,1 kWh. Díky tomu nabídneme zákazníkům širokou paletu využití – kromě rodinných domů bez elektromobilu nebo s elektromobilem je budou moci využívat i prodejny, menší kancelářské budovy, menší provozovny, školy, školky, úřady a další instituce.

Uživatelé ocení sofistikovaný power management a přátelské uživatelské prostředí. Navíc je to moderní produkt pro cirkulární ekonomiku, který kromě výborných užitných vlastností nabízí i řešení problému, kam s vysloužilými bateriemi z elektro­mobilů.“ říká Cyril Svozil jr., člen správní rady Fenix Group a ředitel společnosti AERS.

Solární elektrická energie vytváří díky bateriové stanici HES silný a stabilní energetický zdroj HES umožňuje plynulý provoz v síťovém i nesíťovém (ostrovním) režimu a reguluje nezávisle každou fázi zvlášť. Vestavěný střídač dokáže energii zároveň odebírat i dodávat. Silnou stránkou bateriových stanic je špičkovací management, inteligentní monitoring a ovládání zařízení.

Domácí bateriová stanice nabízí výjimečné řešení, které je cenově srovnatelné s konkurencí, ale technologicky mnohem pokročilejší díky nové koncepci a inteligentnímu řízení spotřeby elektrické energie. Dodává se jako samostatně stojící zařízení o rozměrech 600×600×1920 milimetrů, což jsou rozměry běžné lednice. Zařízení je kompletně vyvinuto a vyrobeno v Česku a obsahuje moduly pro sběr energie z PV, třífázový střídač s možností nesymetrického zatížení/odběru, sadu akumulátorových bloků a nabíječ.

Jmenovitý výkon střídače je deset kilovolt-ampér (kVA), jmenovitý výkon nabíječe dodávaný z akumulátorů šest kilowatů (kW). BMS vyvinuté společností AERS monitoruje parametry každého článku. Inteligentní nabíjecí a vybíjecí algoritmus zajišťuje vysokou bezpečnost zařízení a dlouhodobou životnost akumulátorů.

Zařízení HES splňuje veškeré bezpečnostní předpisy a je vybaveno opatřeními zajišťujícími bezpečnost při montáži a uvedení zařízení do provozu dle platné legislativy.

Fotovoltaika s bateriemi raketově roste

Podle údajů Cechu akumulace a fotovoltaiky (CAFT) poptávka po nových fotovoltaických elektrárnách (FVE) vzrostla od ledna do října 2021 o více než 300 procent a na nové „soláry“ se nyní stojí v instalačních firmách až šestiměsíční fronta. Extrémně vysoký zájem potvrzují i všichni velcí dodavatelé.

Například energetická společnost ČEZ loni instalovala téměř dvaapůlkrát více nových střešních FVE než v roce 2020. Kromě toho již uzavřela více než tisíc smluv na další fotovoltaiky a baterie, které bude zapojovat v roce 2022. Nejvíce fotovoltaik instaluje firma společně s bateriovými systémy.

Více informací o bateriových stanicích firmy AERS najdete na www.aers.cz.

Přečtěte si také