Aerodynamické hodinky

Na pražský SEW, největší veletrh luxusních hodinek ve střední Evropě, míří i mladá česká manufaktura Bohematic se zbrusu novým modelem Aerodynamic.

Od roku 2014 se na pražském Žofíně koná veletrh luxusních hodinek s názvem SEW Praha, Salon Exceptional Watches. Jak název napovídá, jde o přehlídku výjimečných chronometrů. Letošního ročníku, který se uskuteční na konci tohoto týdne, se premiérově účastní i mladá česká značka Bohematic.

Loňskou přehlídku zhatila koronavirová pandemie. S o to větší vervou se hodinářské studio z Nového Města nad Metují pustilo do příprav soutěžního modelu, který na Žofíně zabojuje o titul Hodinky roku 2021. „SEW je zajímavá výstava pro všechny milovníky hodinek i ty, kteří si chronometry pořizují jako šperk či investiční instrument. Výjimečná je obzvlášť pro část návštěvníků, kteří si libují v technických záležitostech hodinek,“ hodnotí veletrh Josef Zajíček, majitel hodinářské značky Bohematic.

Nový brand z východních Čech

Ta vznikla doslova na zelené louce na podzim roku 2018 v den stého výročí založení Československa. V Novém městě nad Metují vyrábějí dva modely luxusních hodinek, letos přibude třetí. „Firma, co dělá Primky, se ocitla v určitých problémech a mně bylo líto, že tradiční hodinářská výroba ve východních Čechách upadá. A než by se šikovní lidé rozutekli do jiných oborů, rozhodli jsme se založit novou značku,“ popisuje Zajíček. V Bohematicu působí jako investor a ředitel, o design se starají Michal Froněk a Jan Němeček ze studia Olgoj Chorchoj. „Naši produkci stavíme na kvalitní ruční práci, precizním řemeslném zpracování a prvotřídních komponentech. Troufám si tvrdit, že jsme víc než stroj na měření času. Jsme prémiová česká značka s českým designem, vyráběná v Česku,“ říká Zajíček s hrdostí v hlase.

Nový model Bohematic Aerodynamic

Vstup na trh Bohematicu výrazně zkomplikovala koronavirová pandemie. První model hodinek měla manufaktura připraven na jaro 2020, leč první lock­down změnil plány. „Na trh jsme vstoupili až v červnu, kdy jsme měli první oficiální prezentaci značky,“ popisuje zakladatel. Dosud Bohematic vyvinul dvě řady pánských hodinek a tři limitované edice. Na příští rok Zajíček slibuje první ryze dámský model a – jak se dočtete níže – tento týden představí zbrusu nové hodinky Aerodynamic.

Inspirace auty

V názvu hodinek a z části i v jejich designu se promítá Zajíčkovo nadšení pro automobilové veterány. „Kupříkladu série Minor je poctou legendárnímu automobilu Aero Minor Sport a závodníkům, kteří s ním v roce 1949 vyhráli pověstných 24 hodin v Le Mans,“ vysvětluje. Sám je majitelem několika historických vozů, mimo jiné Tatry 97. A právě z rysů Tatry 77, tedy většího a staršího sourozence „devadesát sedmičky“ – který změnil vnímání oblých tvarů v automobilovém průmyslu a de facto nastartoval aerodynamickou revoluci – vycházejí nové hodinky Aerodynamic. „Když se podíváte na ta auta, mají na zadní kapotě specifické větrání motoru. Tento prvek jsme ve zmenšené formě přenesli na číselník hodinek. Grafický prvek z čumáku je zase promítnut ve tvaru ručiček,“ popisuje Zajíček.

Foto: Jan Liščák

Nové hodinky Bohematic premiérově vystaví právě na SEW Praha, přičemž je firma zároveň přihlásila do soutěže o hodinky roku, které vybírají návštěvníci veletrhu. Před vstupem do žofínského paláce bude vystavena zmiňovaná Tatra 97, což by mělo novému modelu hodinek přinést další pozornost návštěvníků. Šéf Bohematicu se ostatně netají velkými ambicemi: „Hodinky mají inovativní zajímavý strojek a především jsou krásné. Věřím, že návštěvníky veletrhu zaujmou.“

Hodinky pro šejka

Východočeská manufaktura se rovněž zúčastnila letošního ročníku designové přehlídky Designblok a při této příležitosti otevřela svůj nový showroom v samotném centru Prahy v Maiselově ulici. „Přáli jsme si mít prodejnu a klubovnu pro naši značku v historickém centru metropole, kde budou vystaveny všechny modely, které vyrábíme. Osobní kontakt s potenciálním zákazníkem nelze ničím nahradit,“ říká Zajíček „Když si lidé jdou koupit hodinky s cenou přes sto tisíc, chtějí vědět víc – jak a z čeho se chronometry vyrábějí, jak fungují a také, kdo za tím stojí. Kamenný obchod dodá firmě důstojnost a punc důvěryhodnosti,“ dodává majitel Bohematicu s tím, že slavnostní otevření showroomu proběhne v prvním listopadovém týdnu.

Kromě toho se manufaktura – jako jediná česká hodinářská značka – aktivně účastní světové výstavy Expo v Dubaji. Do českého pavilonu dovezla výstavu všech svých modelů a menší prodejní stánek. Bohematic při této příležitosti vyrobil limitovanou edici dvanácti hodinek Falcon (Sokol), originální chronometr ve zlatavé barvě se sokolem na vteřinové ručičce. Jsou určené pro prominentní návštěvníky české expozice. „Do českého stánku by měl dorazit i dubajský šejk, je možné, že se Bohematic objeví na ruce nejvlivnější osobnosti emirátu,“ věří Zajíček.

Doposud však stojí byznys Bohematicu na domácí klientele: „V Česku mají velký zvuk švýcarské a německé hodinky, z lokálních značek vládne Prim. A my o nás chceme postupně budovat povědomí mezi lidmi. Po roce a půl lze konstatovat, že máme řadu spokojených zákazníků, kteří se vracejí a kupují hodinky pro další členy rodiny, máme klienty, kteří chtějí podpořit kvalitní české zboží. A část z nich kupuje limitní edice s vizí zhodnocení,“ odhaduje šéf Bohematicu.

Zahraničnímu byznysu se samozřejmě nebrání, potenciál vidí především mezi sběrateli chronometrů. „Naší prioritou je Česko a Slovensko, ale určitě chceme prodávat i do zahraničí, v průběhu pandemie jsme poslali první hodinky do Ameriky,“ říká Zajíček.

Přečtěte si také