Accolade věří energeticky nezávislým trhům a výrazně roste ve Španělsku

Realitou na nemovitostním trhu je v současnosti nestálá situace v ekonomice. Přesto všechno průmyslové nemovitosti, které zahrnují výrobní haly nebo prostory pro skladování, patří mezi ty s optimističtější vývojovou trajektorií.

V této oblasti se také stále znatelněji projevuje trend přesunu výroby i zásobování do Evropy a stejně tak i zvyšující se tlak na udržitelnost a dekarbonizaci výroby, který stojí právě za přesunem části dodavatelského řetězce firem do evropských lokalit, či alespoň poblíž jejich hranic.

Podle Milana Kratiny, CEO investiční skupiny Accolade, Evropa spěje k nezávislosti a udržitelnosti. Právě Accolade dnes působí celkem v šesti evropských zemích a aktuálně se významně rozrůstá na Pyrenejském poloostrově, kde si nově celý průmyslový park Valencia Picassent pronajal známý dánský prodejce nábytku Jysk.

Ten obsadí bezmála 20 tisíc metrů čtverečních prostor a využije je pro své produkty, které odsud budou mířit jak k zákazníkům e-shopu, tak do kamenných obchodů. Jysk se jich chystá v příštích letech ve Španělsku a Portugalsku otevřít přes stovku. „Španělský trh je pro nás nyní jednou z hlavních priorit. Věříme lokalitám, které jsou energeticky nezávislé nebo mají jiné zdroje, což je případ právě Španělska. Trh s moderními průmyslovými nemovitostmi tu navíc byl v minulosti velmi málo saturovaný a nyní prochází dynamickým vývojem, což je pro nás obrovská výzva a zároveň příležitost,“ uvedl Kratina.

Skupina Accolade vstoupila na španělský trh v roce 2020 a doposud zahájila přípravu šesti projektů, jejichž celková hodnota dosahuje bezmála 180 milionů eur.  Dva z nich jsou ve Valencii a po jednom v Seville, v baskické Vitorii a Murcii na jihovýchodě Španělska. Minulý rok Accolade otevřela ve Španělsku i své zastoupení ve Valencii, která je třetím nejlidnatějším městem Španělska.  

Španělský boom po ekologicky šetrném průmyslovém prostředí

Důvodem vysoké žádanosti lokality Piccasent je aktuálně i fakt, že další historicky významná oblast na západ od Valencie Cheste už má zcela zaplněné kapacity. Region Valencie je tak bezesporu důležitým průmyslovým a ekonomickým hubem, který pokrývá 10 % HDP celého Španělska a tvoří třetí největší logistický trh v zemi. Ideální lokalita průmyslového parku umožňuje přístup ke 30 % španělské populace do tří hodin.

Neustále se zvyšující poptávku po průmyslových prostorách oblast Piccasent v těsné blízkosti Valenci zažívá zejména díky své poloze. Klíčová je dvacetiminutová dojezdová vzdálenost od důležitých dopravních uzlů, jako je letiště, železniční nákladní terminál a dálnice napojené na zbytek Španělska a Francii. Důležitý je také mezinárodní přístav, který je čtvrtým největším přístavem v Evropě a bývá označován jako vstupní brána do Latinské Ameriky a severní Afriky.

“V příštích letech očekáváme, že obrovská poptávka se bude týkat právě významných přístavů třeba v Nizozemsku, jako je Rotterdam. Zásadní bude i část západního Německa nebo také Slovensko, část Polska a Česká republika,” shrnul Kratina s tím, že v těchto lokalitách skupina také aktivně působí.

Přečtěte si také